PIT 38 – kiedy powinniśmy go wypełnić?

W dzisiejszych czasach wyszukanie intrygujących metod pozyskania przez nas dodatkowych środków finansowych stało się niezbędnością. Żyjemy bowiem w stosunkowo niepewnych czasach, w następstwie tego też odnalezienie odpowiedniego źródła opłacania własnych działań jest czymś zupełnie uzasadnionym.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z takich sposobów, który bez wątpienia cieszy się ogromną wziętością są transakcje giełdowe. W rzeczy samej, na samym początku żąda to od nas pewnych nakładów na edukację, jednak przyszłe sukcesy finansowe po wielokroć są warte swojej ceny.

Dla wielu z nas stanowi to świetne źródło pozyskania dodatkowych dochodów. Niemniej natomiast, nasze państwo niesłychanie restrykcyjnie traktuje osiąganie przez nas zysków właśnie w ten sposób. Każdy człowiek, który odnosi plony z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych bądź udziałów w spółkach musi się z nich stosownie, ale i równocześnie poprawnie rozliczyć. Jak w takim razie powinniśmy naprawdę podejść do tego zagadnienia, by nie stworzyć sobie specjalnych problemów?

Wyzwanie to może wydawać się dla pewnej części z nas niepomiernie zagadkowe, pomimo tego są to tylko pozory. Wystarczy wyłącznie zrozumieć pewien stały i utarty schemat, a w przyszłości dokonanie tego typu obliczeń nie sprawi nam wiele problemu. Fundamentalnym zeznaniem finansowym, który musi zostać w tym przypadku przez nas wykonane to dokument Pit 38 (strona na której wykonasz zeznanie PIT 38). Każdy podatnik, który w ostatnim roku pozbył się papierów wartościowych lub też pozyskał istotne dochody pieniężne z tytułu różnorodnych instrumentów bankowych czy maklerskich musi obligatoryjnie go uzupełnić. W tym miejscu powinno się podobnie podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany odpowiednio do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego pozbycia się przez nas papierów wartościowych. Istotną pomoc w tym miejscu może bezsprzecznie zaoferować nam nasze biuro maklerskie pod warunkiem, że wszelkie uskutecznione transakcje były realizowane za jego uprawnieniem.

W rozbieżnym wypadku musimy przymusowo uzupełnić to specyficzne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobowiązany uzupełnić je osobiście.