Na jakie rzeczy dobrze jest zwrócić uwagę podczas wyboru opon? Jakie czynniki są najważniejsze?

Każdy pojazd ma odpowiednio dopasowany rozmiar opon, jakie są najbardziej wydajne i sprawdzą się dobrze. Wybór opon oczywiście powiązany jest z rodzajem auta, jego mocą i rocznikiem. Co ważne nie powinniśmy zakładać opon mniejszych niż fabryczne, zaś montaż opon większych jest dopuszczalny, lecz musimy kierować się pewnymi zasadami. O jakich rzeczach również trzeba wiedzieć?

opony

Źródło: pixabay

Możliwe zamienniki rozmiarów opon w konkretnym aucie są rozpisane w instrukcji auta albo w specjalistycznych katalogach. By właściwie dopasować inny rozmiar aniżeli ten rekomendowany, niezbędne są informacje odnośnie rozmiaru felgi, rodzaju auta czy silnika. Opona powinna posiadać także taką samą fakturę, powinna być radialna albo diagonalna.

Te informacje pochłonęły Cię bez reszty? Jeśli tak jest, to przeczytaj więcej zwalczanie karaluchów danych na innych stronach – odnajdziesz je, klikając w odnośnik poniżej.

Najważniejsze natomiast, żeby miała taki sam indeks prędkości i nośności. Rozmiar podany jest na boku opony. Kiedy są wątpliwości czy jest odpowiedni, musimy się upewnić w instrukcji auta. Aby wybrać właściwą oponę trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań – nowe i tanie opony. Co istotne, bardzo ważny jest styl naszej jazdy, to oznacza, czy prowadzimy spokojnie czy może raczej w stylu sportowym? Gdzie jeździmy? Czy jeździmy po mieście, a może w dalekie trasy? Czy te dalsze trasy prowadzą po spokojnych drogach czy też górzystych ścieżkach?

opony

Autor: Levente
Źródło: http://www.flickr.com

Warto także się zastanowić, na jakich rzeczach nam właściwie zależy? Czy bardziej na tym, by posiadały doskonałą przyczepność na suchej powierzchni i lepiej spisywały się na wilgotnym podłożu? Zależy nam na lepszym przebiegu czy mniejszym zużyciu paliwa? W 2012 roku wprowadzono etykietki na oponach, jakie mówią na temat efektywności paliwowej, a także przyczepności na mokrej nawierzchni oraz natężeniu hałasu.Jeśli ważne będą dla nas te kryteria to dobrą oponą okaże się dla nas ta z oznaczeniem A, natomiast w przypadku poziomu hałasu z najmniejszą liczbą porównując do opon o tym samym rozmiarze.

Zaintrygował Cię ten materiał? Jeżeli tak, to użyj informacji, aby przeczytać więcej pokrewnych informacji. Bez wahania kliknij więc tutaj!

Bardzo istotne przy wyborze opony jest bezpieczeństwo. Nie ma sensu decydować się na opony użytkowane wcześniej, jakie nie wiadomo skąd pochodzą. Mogło być tak, iż tego typu opony były użytkowane na kilku różnych autach i to przez wiele sezonów.