W jaki sposób prawidłowo przygotować samochód do funkcjonowania w różnych warunkach pogodowych?

Dzisiaj w zasadzie każda polska rodzina ma własny samochód. Nie zawsze jest to rzecz jasna samochód prosto z salonu, jednakże najczęściej to auta ze średniej półki cenowej, które pozwalają na komfortowe podróżowanie i uniezależnienie się od komunikacji miejskiej, której funkcjonowanie niestety nie zawsze jest zadowalające.

Opona na aluminiowej feldze

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
W trosce o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu, warto stosownie przygotować samochód (oferty lancy do karchera) do funkcjonowania w różnych porach roku, w których ma się do czynienia z zagrażającymi warunkami pogodowymi. Pierwszym krokiem powinien być rzecz jasna przegląd techniczny pojazdu, nawet kiedy nie widzi się jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Mechanik bowiem przetestuje hamulce (regeneracja zacisków hamulcowych) i pozostałe ważne elementy samochodu, dzięki czemu nie zawiodą one w najbardziej podbramkowych sytuacjach. Co więcej, niezbędna jest wymiana opon.

Najczęściej, właściciele samochodów posiadają opony letnie i zimowe. Opona zimowa posiada bieżniki, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża. Ma to bardzo duże znaczenie w sytuacji, kiedy droga jest śliska, pokryta śniegiem i lodem. W takim przypadku wykorzystanie opon zimowych jest absolutnie niezbędne. Bardzo ważne jest też ich odpowiednie przechowywanie, aby nie straciły swoich walorów oraz wybranie optymalnego momentu na wymianę. Zbyt wczesna wymiana opon letnich na zimowe może skutkować ich nadmierną eksploatacją. Na dodatek, przed sezonem zimowym koniecznie należy sprawdzić działanie ogrzewania samochodowego, w szczególności jeśli ma się w planach dłuższe trasy.

Polskie zimy bowiem bywają srogie, czasem temperatury plasują się na faktycznie niskim poziomie, a co za tym idzie, ogrzewanie jest pomocne, natomiast przed latem warto sprawdzić klimatyzację. Przydatne może się bowiem okazać jej nabicie oraz odgrzybienie. Niestety nieczyszczona przez dłuższy czas klimatyzacja może stać się doskonałym siedliskiej dla rozwoju grzybów.

Na szczęście dziś na rynku pracuje wiele warsztatów, które potrafią szybko wykonać tego rodzaju usługę. Podsumowując – odpowiednie przygotowanie samochodu do kolejnego sezonu jest zdecydowanie konieczne, jako że to właśnie ono w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie podróżujących pasażerów. Najczęściej samochód potrzebuje najdokładniejszych przygotowań na lato oraz zimę.