Co trzeba wiedzieć na temat handlu gazem w Polsce?

Gazownictwo wiąże się z wielkimi firmami, które posiadają koncesję na sprzedawanie tego surowca. Kto może sprzedawać i obracać gazem ziemnym w Polsce? Czy gaz ziemny w Polsce to sposób na zbicie kapitału, czy raczej zamknięty koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą jedynie nieliczni?
Sprzedaż gazu, a więc jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a konkretniej cen za ten surowiec, niezbędny w codziennym życiu (napędza samochody, stosowany w kuchenkach, termach, palnikach, spawach itp.) budzi sporą dyskusję. Patrzymy z podwójną uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót rosyjskim gazem

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas ogromna zależność w imporcie gazu ziemnego od Rosji. Jak duża część krajów byłego bloku wschodniego jesteśmy niemalże uzależnieni od wschodniego sąsiada jeśli chodzi o zasoby gazu oraz ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić niemal o monopolu rosyjskim na polski gaz.

Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się więcej, doczytaj ponadto treści opublikowane na następnej stronie – tam przygotowaliśmy na Ciebie uzupełniające artykuły.

W dzisiejszych czasach sytuacja ta uległa niewielkiej poprawie, ale nadal nasz wschodni sąsiad stanowi tu zdecydowaną większość i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce –
Monopolista od ponad trzydziestu lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala nam na zmianę dostawcy gazu, niezależnie czy mowa o kliencie biznesowym, czy indywidualnym. Haczyk w tym, iż lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja. Szczytne hasło ma się inaczej do praktyki. Ta jednakże wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, a więc w dawnym ustroju gospodarczo-politycznym, jest dziś spółką akcyjną, której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, a więc: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt bardzo dużej dominacji spółki na rynku. Blisko siedem milionów osób fizycznych oraz firm w Polsce korzysta z usług PGNiG.

W naszym kraju niemal każde gospodarstwo domowe potrzebuje ciągłego dostępu do gazu ziemnego, co sprawia, iż rynek ten naprawdę jest ogromny i nie dziwi fakt, iż coraz więcej firm jest nim zainteresowanych. Zaangażowani w obracanie surowcami, przeważnie dorobieni już z pewnymi fortunami biznesmeni, zamierzają uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej otwartym. Wszak samo już wejście (sprawdź jesion schody kolor) na ten rynek wymaga wielomilionowego kapitału, a także … dobrych kontaktów z rządzącymi. Duon, Handen, Energa – oto przykładowe korporacje, które posiadają koncesję na sprzedaż gazu w naszym kraju.