Płatnik VAT: kiedy niezbędne wsparcie księgowości?

Planując działalność gospodarczą, musimy zadecydować, czy będziemy płatnikiem VAT, czy nie. VAT wiąże się z wieloma udogodnieniami, ale też może być to rozwiązanie zupełnie nieopłacalne – wszystko zależy od specyfiki danego biznesu.Działalność gospodarcza VAT jest opłacalna przede wszystkim wtedy, gdy wiemy, że w firmie będziemy dużo inwestować w materiały lub w środki trwałe. Zakup produktów bez podatku VAT sprawia, że wydatki są znacząco mniejsze. Bycie płatnikiem VAT umożliwia także podjęcie współpracy z innymi jednostkami instytucjonalnymi, które też są płatnikami VAT.

biznes

Autor: KamiPhuc
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli jednak nasza oferta jest skierowana w głównej mierze do osób fizycznych i nie wymaga dokonywania częstych i drogich sprawunków, możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, z zaznaczeniem, iż w roku podatkowym suma wartości sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 150 000 zł. Są także takie typy działalności gospodarczej, które wymagają od początku bycie płatnikiem VAT, np. kiedy handlujemy wyrobami zawierającymi metale szlachetne, lub gdy kupujemy ziemie pod inwestycje. Jeżeli posiadamy wątpliwości, czy warto być VAT-owcem, zawsze można zapytać o zdanie wykwalifikowanego księgowego. Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, to prawdopodobnie ominie nas także korekta VAT, która jest bardzo stresująca dla właścicieli firm, a konieczna, jeżeli nie chcemy ponosić konsekwencji prawnych i finansowych. Biuro doradztwo działalność gospodarcza rachunkowe przyda nam się również wówczas, gdy planujemy ulepszenie środka trwałego .

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com

Ulepszenie środka trwałego to w ogóle zagadnienie bardzo skomplikowane i rozpoczynającemu dopiero działalność przedsiębiorcy trudno jest odnaleźć się w tych wszystkich zapisach prawnych. O ile jeszcze korekta VAT jest do ogarnięcia przy korzystaniu z internetowych poradników, o tyle zagadnienia związane z powiększeniem wartości środka trwałego mogą wzbudzać ogrom wątpliwości. Dlatego, jeżeli prowadzona jest działalność gospodarcza VAT (więcej na stronie), naprawdę warto mieć w pobliżu zaufanego księgowego, który w razie potrzeby pomoże zinterpretować ustawę, nakieruje nas, jak działać, wypełni za nas dokumenty. Miesięczna obsługa biura rachunkowego nie jest dużym wydatkiem, a przecież będąc VAT-owcem i tak możemy ją sobie odpisać od podatku.