Wycena wartości firm

Otwarcie własnej firmy i późniejsze jej rozwinięcie to naturalna kolej rzeczy, która jest spotykana u większości biznesmenów. Ale rozwijając przez lata biznes, zyskując coraz to nowe zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy przedsiębiorcy nie do końca będą mieli orientację, ile ich firma będzie warta. Często tego typu pytanie będzie się pojawiać dopiero wówczas, kiedy ktoś złoży propozycję kupna firmy. Wielu właścicieli zapewne zdecyduje się odmówić, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swoją firmę, lecz jakaś część z pewnością się nad taką ofertą zacznie zastanawiać.

Jednak w takim momencie przedsiębiorca dokładnie powinien wiedzieć, ile tak naprawdę jest warta jego firma, bo w przeciwnym przypadku może dużo na takiej transakcji utracić. Z tego też powodu w takich przypadkach niezbędna będzie profesjonalna wycena wartości przedsiębiorstwa, wykonana przez niezależnych audytorów. Dopiero po wykonaniu tego typy wyceny właściciel może się dokładnie zastanowić i przemyśleć, czy firmę opłaca mu się sprzedawać, czy sprzeda jedynie część udziałów, czy jednak ją pozostawi i dalej będzie swój biznes prowadził.
wyceny spółek polskich

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com

Jak przeważnie bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów może być dokonywana w bardzo różny sposób i różną metodologią. Najważniejszy jest cel, jaki ma takiej wycenie przyświecać. Całkowicie odmiennie firma będzie szacowana, gdy w grę chodzić będzie jej sprzedanie, znalezienie inwestora lub giełdowy debiut, a odmiennie dla celów podatkowo-księgowych. Dlatego też dopiero po określeniu celu audytor (zapraszamy serdecznie) może przystąpić do wykonywania wyceny. Ważna jest także metoda wyceny, gdyż jest ich wiele, a właściwą wybiera się także biorąc pod uwagę to, do czego robiona wycena będzie wymagana. Najpopularniejsze są trzy metody wyceniania, czyli porównawcza, dochodowa i majątkowa. Metoda porównawcza bazuje na firmach o podobnym profilu i wielkości zatrudnienia, po analizie ich finansowych wyników i ogólnej jakości szacuje się, jak dużo warta być może wyceniana firma. Metoda dochodowa w kilku słowach polega na tym, że do wyceny wartości bierze się pod uwagę przyszłe przychody, zaś majątkowa metoda to po prostu wycena majątku firmy, pomniejszonego o zobowiązania i należności.