
W zmianie takiej mało optymistycznej perspektywy ogromny udział mają szkoły wyższe. Zatrudnienie tam pedagodzy często przeprowadzają własne badania, a ich wyniki pozwalają przeorientować, a może nawet zakwestionować niektóre teorie pedagogiczne. A dodatkowo profesorzy ciągle śledzą wszelkie nowinki, a pozyskaną w ten sposób wiedzę przekazują następnemu pokoleniu. Zresztą praca nie kończy się na prowadzeniu wykładów i lekturze fachowej literatury. Trzeba jeszcze tak skomponować program studiów, aby jak najlepiej odpowiadał wymogom, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny.
Aby przekonać się, że pracownicy uniwersyteccy nie zasypiają gruszek w popiele, wystarczy wybębnić na klawiaturze laptopa np. frazę oligofrenopedagogika Wrocław – nauczanie oligofrenopedagogiki we Wrocławiu – i w taki oto szybki sposób zapoznać się z propozycją edukacyjną, jaką w bieżącym roku akademickim przygotowała konkretna szkoła wyższa we Wrocławiu, czyli stolicy Dolnego Śląska. Program nauki może być realizowany w formie stacjonarnej lub

niestacjonarnej, a nawet na studiach podyplomowych. Jednak w tym ostatnim przypadku należy w dziekanacie przedłożyć dokument potwierdzający ukończenie studiów magisterskich.
Jeżeli bardzo ekscytuje Cię analizowana w tym tekście sprawa, to dodatkowo zobacz ofertę w serwisie (https://www.mojekonferencje.pl/aktualnosci/mojekonferencje-pl-patronem-medialnym-hotel-marketing-conference-2019-w-poznaniu). Na pewno znajdziesz w niej coś interesującego dla siebie.
Te wszystkie działania są o tyle istotne, że zapewniają osobom niepełnosprawnym umysłowo korzystniejszy start w dorosłość. A sami absolwenci pedagogiki specjalnej wcale nie są zmuszeni pracować w szkołach średnich – ich wiedza i kwalifikacje są potrzebne także w specjalnych ośrodkach, które zajmują się niesieniem pomocy osobom z rzeczonymi ułomnościami.