Programy służące do inwentaryzacji oraz ewidencji czyli jak policzyć towar bez konieczności wietrzenia magazynów

Większość firm boryka się z problemem przechowywania części. Przepisy zobowiązują do prowadzenia pełnej księgowości, rozliczenia podatków itd. Tu pojawia pewno utrudnienie. W kosztach należy podać koszty amortyzacji sprzętu. Skoro mowa o produktach, to należy pamiętać o ewidencji.

Oprogramowanie

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com
Korzystnie jest nabyć software np. środki trwałe program dla księgowości. Nawet firmy doradcze, mimo iż nie produkują fizycznie towaru, mają swój sprzęt biurowy czy meble na stanie. Z reguły na przełomie roku, odbywa się liczenie i inwentaryzacja ([link]). Standardowo wystarcza kilku kartek papieru, jednak w dużej firmie nie jest to rozsądne rozwiązanie. Szczególnie, jeśli jest to mienie dystrybuowane z magazynu. Zakłady produkcyjne używają własnych specjalnych narzędzi, które często kosztują całe tysiące. Zatem konieczna jest wiedza, kto w danej chwili wykorzystuje ów urządzenia. O tym, że w branży temat jest ogólnie znany, pokazuje duża popularność odpowiedniego oprogramowania – wystarczy wpisać inwentaryzacja program albo programy do inwentaryzacji. Jest w czym wybierać.

Następnym zastosowaniem takich rozwiązań jest kontrola stanu magazynu na bieżąco. Wyobraźmy sobie o sytuacji zliczenia dziesiątek jakiś opakowanych pudełek. Bez automatyzacji nie byłoby możliwe zsumowanie ich ilości, nie wspominając o bardziej zaawansowanych raportach jak cena towarów, czy wskazanie listy półproduktów.

programowanie

Autor: Iwan Gabovitch
Źródło: http://www.flickr.com
Producenci programów komputerowych wychodząc na przeciw wymaganiom rynku, prezentują kompleksowe systemy integrujące księgowość, sprzedaż i systemem ciekawe: http://apogit.pl/ znakowania kreskowego. Aktualnie zakłada się, że im więcej rzeczy do zewidencjonowania, tym wyższe oszczędności przynosi zintegrowany system. Oczywiście, małe firmy wdrażając przykładowo ewidencja wyposażenia program dla małych przedsiębiorstw, oszczędzą przede wszystkim czas na pilnowaniu porządku i być może unikną kosztów związanych z zawieruszonym modemem do Internetu.

Aktualnie należy rozstrzygnąć czy chcemy program w wersji na PC, dostępnej przez przeglądarkę internetową czy na firmowym serwerze (źródło informacji). Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Kwestia czy bardziej interesuje nas większe bezpieczeństwo informacji na gromadzonych na naszym dysku, czy niższe koszty bez zatrudniania specjalisty z łatwym dostępem.