Czemu wskazane jest segregować odpadki i czym jest selektywna zbiórka odpadów?

Obecnie coraz więcej mówi się o segregacji odpadów, niestety w dalszym ciągu mnogość osób zupełnie tego nie wykonuje i nie segreguje śmieci. Bezspornie jest to niesłychanie złe dla otoczenia, ponieważ śmieci, które nie są segregowane trafiają przeważnie na jedno wysypisko, przez co nierzadko mnogość z nich w ogóle się nie rozkłada.

Odpadek

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze inne wydzielają złe substancje szkodzące środowisku, natomiast wszystko to sprawia pogorszenie ekosystemu. Tak więc niesegregowanie śmieci tak właściwie szkodzi nam samym. Zatem cały czas przypomina się o tym, iż segregacja śmieci jest rzeczą nadzwyczaj ważną. Selektywna zbiórka odpadów, czyli segregowanie śmieci (patrz śmieci utylizacja), z pewnością przynosi korzyści nam wszystkim. Termin selektywna zbiórka odpadów oznacza wyrzucanie śmieci do konkretnych pojemników, które mają swoje przeznaczenie.

Przykładowo do jednego pojemnika wrzuca się wyłącznie szkło, do innego makulaturę, jeszcze do innego baterie czy też tworzywa sztuczne. Nie jest to wcale trudne oraz skomplikowane, a wiele pomaga. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów wszelkie śmieci trafiają tam gdzie powinny, niemało z nich można również

link

Autor: onnola
Źródło: http://www.flickr.com

przekształcić i spożytkować od nowa, co pokaźnie redukuje ilość wyrzucanych śmieci (patrz odbiór niebezpiecznych odpadów). Z kolei takie odpady, jak przeterminowane leki, baterie oraz akumulatory lub też chemikalia nie kreują zagrożenia dla ludzi, zwierząt i otoczenia, gdyż również są składowane w odpowiednich miejscach.

Selektywna zbiórka śmieci to coś, co powinno pojawić się w każdym domu. Nie wymaga to wysokiej ilości czasu, nie jest trudne i zawiłe, a przynosi faktycznie niemało korzyści. Zezwala na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony środowiska, w dodatku kształtuje również ludzką świadomość i uzmysławia, iż dbanie o środowisko poprzez segregację śmieci jest naprawdę niezmiernie ważkie.

Co więcej selektywna zbiórka odpadów to też ulga dla naszego portfela, gdyż zezwala w znacznym stopniu zminimalizować koszta związane z ich składowaniem.