Czym jest e-procurement i jakie istotne informacje warto otrzymać na temat tego obszaru działalności?

E-procurement jest to pewien niezmiernie ważki i jednocześnie bardzo funkcjonalny obszar e-biznesu, który ściśle dotyczy zarządzania rozmaitymi działaniami i procesami, które są powiązane z elektronicznym procesem zaopatrzenia oraz zamówień w dwóch sektorach – zarówno w sektorze prywatnym jak też w sektorze publicznym.

proces zakupowy

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
E-procurement spełnia ogromnie ważkie funkcje, w dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy najważniejsze. Pierwszą z nich bezsprzecznie jest automatyzacja procesu zakupowego. Należałoby wiedzieć, że e-procurement (przejdź do e-procurement) obejmuje obecnie pełny i całkowity proces zaopatrzenia w całej organizacji oraz na jej przeróżnych poziomach. Dodatkowo ważne jest to, że obieg każdych dokumentów odbywa się jedynie z wykorzystaniem drogi elektronicznej. Drugą funkcją, jaką pełni dziś e-procurement jest standaryzacja asortymentu. Co dokładnie oznacza to pojęcie? Chodzi o drobiazgowe sprawdzanie oraz weryfikowanie nabywanego asortymentu, w tym dodatkowo portfela dostawców. Dzięki temu znacznie łatwiej można zaplanować przeróżne transakcje, a także oddziałuje to na poprawę współpracy z przeróżnymi dostawcami. Trzecią i ostatnią już, aczkolwiek niemniej znaczącą rolą, jaką pełni e-procurement jest oczywiście ścisła kontrola zakupów. Obszar ten pozwala na prowadzenie gruntownej koordynacja budżetowania, planowania, a także monitorowania pełnego procesu zakupów (obsługa cyfrowych dokumentów – logintrade.plwykonalne jest jeszcze lepsze skoncentrowanie się na dozorowaniu współpracy z rozlicznymi dostawcami i także o wiele prościej można się skoncentrować na wyborze dostawców.

elektroniczne dokumenty
E-procurement oprócz pełnienia bardzo ważnych funkcji ma także wiele ważnych zalet. Między innymi wolno zaobserwować, że dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów da się zaoszczędzić multum cennego czasu. Ponadto sporo usprawniają się także rozliczne procesy biznesowe, można również dużo zaoszczędzić na kupowaniu o wiele tańszych towarów, usług czy też materiałów. Co więcej bardzo sprawnym i funkcjonalnym narzędziem stosowanym w tym obszarze są aukcje internetowe, jakie pozwalają na wspieranie procesu wyboru poszczególnych dostawców.