Lekarstwa – parę faktów, których nie odnajdziecie w internecie i których nie przeczytacie na załączonych informacjach dla pacjentów

Nowoczesny rynek farmakologiczny zdają się napędzać sami chorzy, a nawet zupełnie zdrowi obywatele. Powszechna dostępność oraz wielorakość tabletek sprawiają, że właściwie każdy znajdzie coś na te najmniej kłopotliwe dolegliwości, czyli np. na lekki ból gardła.

Tabletki

Autor: kev-shine
Źródło: http://www.flickr.com

Często zamiast udać się do doktora, swoje kroki kierujemy do najbliższej apteki i tam wypytujemy magistra farmacji o najlepszy środek na ból nogi. I w wielu przypadkach taką metodą omijamy kolejki pod gabinetem lekarskim. Sprawdźmy zatem, czy omówione rozwiązanie pozostaje dla nas bezpieczne i właściwe,a również, jak być świadomym klientem. Koniecznie należy wiedzieć, że wskazówki oraz sposób dawkowania zapisany na etykiecie jest sformułowany w niezwykle ostrzegawczy sposób. Sami doktorzy rodzinni już tak rygorystycznie do sprawy nie podchodzą i nierzadko aplikują pacjentom leki, których sami baliby się zażyć. Sam tekst na ulotkach bywa napisany trochę na wyrost, aby klienci nie mieli żadnych pretensji w przypadku niezakładanych i nieopisanych skutków ubocznych. Fakt ten jednakże nie oznacza, że kurując się na własną odpowiedzialność mamy lekceważyć ostrzeżenia wytwórcy tabletek na sen.

Tabletki

Autor: Marc Majcher
Źródło: http://www.flickr.com

Dużym zainteresowaniem cieszą się współcześnie preparaty witaminowe. Osoby zmęczone pracą sięgają po minerały, a rodzicom w podeszłym wieku oraz przedszkolakom kupuje się syropy wzmacniające apetyt i posiadające w swoim składzie również cenne dla organizmu składniki mineralne. Reklamówki telewizyjne podpowiadają, aby wręczać komplet witamin członkom rodziny, przykładowo z okazji Dnia Babci lub pod choinkę. Duża dostępność leków wywołała u niektórych zaburzenie nazwane lekomanią. A to oznacza, że dana pani czuje przymus łykania pigułek na trawienie, chociaż sam organizm nie wymaga od niej leczenia farmakologicznego. Jeżeli lekarz właściwie postawi diagnozę, to wtedy w terapii wykorzystuje się specyficzny specyfik zwany placebo, który nie zawiera żadnej substancji leczniczej. Zobacz, apteka w Bełchatowie ma dobre oferty.

Z kolei osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości (np. cukrzyca) lub są po przeszczepie nerek muszą zażywać środki farmakologiczne każdego poranka. W takich i zbliżonych sytuacjach niezwykle pomocna okazać się może rada magistra farmacji, który znajdzie dla drogiego leku tańszy odpowiednik. W niektórych i tych wyjątkowych przypadkach jest w stanie także zasugerować preparaty zielarskie, które mniej obarczają organizm skutkami ubocznymi.