Przyjście na świat niemowlaczka to magiczny dzień i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, aby ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Niejedna mama uzna, że pierwszy rok brzdąca jest kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to okres, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej miłości i obecności. I nie chodzi tylko o karmienie lub pilnowanie, ale o tworzenie się pięknej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swym skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, by mieć świadomość tego, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego szkraba. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie może być także niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w Polsce, które oscyluje się obecnie na poziomie 2250 zł. Więc w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to bardzo duże kwoty, ale mało która kobieta dziś zarabia najniższą krajową.

Masz w planach zdobyć inne dane na ten temat? Na pewno notka z witryny (http://platek-wspolnicy.pl/) również je zawiera, zatem kliknij tutaj i poznaj je dokładnie.

Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dołączyć tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że jesteśmy w stanie bez trudności dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można również liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych programów.