Czy księgowość tradycyjna to profesjonalny sposób na rozliczanie firmy?

Kiedy ktokolwiek otwiera działalność gospodarczą, musi zdecydować czy wybrać rachunkowość online, czy rachunkowość tradycyjną. Biuro księgowe jest odpowiedzialne za prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym i ZUS-em.

W naszym imieniu biuro księgowe składa wszystkie oświadczenia podatkowe do różnorodnych urzędów.
biurowce

Autor: Mermaid Properties
Tradycyjna księgowość jest wciąż niezwykle popularnym modelem rozliczania w różnorodnych firmach. Biznesmeni, którzy prowadzą działalność, rzadko się decydują na samodzielne prowadzenie rachunkowości, ponieważ wiąże się to z dużą odpowiedzialnością oraz z dużym ryzykiem tego, że popełnią oni jakikolwiek błąd. Tradycyjna księgowość opiera się na księgowaniu kosztów i dochodów, na uzupełnianiu ksiąg przychodów i rozchodów oraz na sporządzaniu podatkowych deklaracji i wysyłaniu takich deklaracji do urzędów. Biznesmen jest zobowiązany dostarczyć wszystkie dokumenty do biura księgowego albo do księgowej, które rozliczane są oraz zamieszczane w dokumentacji firmowej. W następnej kolejności posiadacz uzyskuje informacje w jakiej wysokości powinien zapłacić podatek oraz składki na ubezpieczenie. Początkujących przedsiębiorców nie stać często na stałe zatrudnienie księgowej w swojej firmie, dlatego też korzystają oni z zewnętrznych biur rachunkowych.
Tak jak każde wyjście, tak i stosowanie rachunkowości tradycyjnej posiada swe zalety i wady. Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na kooperację z księgową, warto żeby poznał on zyski oraz przeciwwskazania tego typu sposobu rozliczania firmy. Zaletą księgowości tradycyjnej jest pełna obsługa rachunkowa, w zakresie której są wszelkie rozliczenia oraz przypominanie o opłaceniu rachunków. Zaletą jest także przeniesienie odpowiedzialności za wszystkie pomyłki w rozliczeniach na rachunkowe biuro. Mocną stroną także jest stałe wsparcie fachowca.

Wadą papierowej księgowości jest konieczność wizyt w księgowym biurze. Wada to również brak dostępu do wszystkich bieżących danych.

Myślisz, że potrzebny będzie Ci bieżący wpis (biurotfc.pl/uslugi/karta-podatkowa/) na ów ciężki temat? Nadchodzimy z pomocą – dodatkowe wskazówki znajdziesz na naszej kolejnej stronie.

Do wad można także zaliczyć brak codziennych raportów, które dotyczą rozliczeń.