Historia lekarstw, niebezpieczeństwa, które występują na świecie z powodu ich nadużywania

Ludzie od bardzo dawna wykorzystują rozmaite substancje przy leczeniu różnych chorób. Wyciągi z roślin, napary oraz maści od bardzo dawna były używane przez różnych znachorów, a wiele z nich miało bardzo dużą skuteczność ze względu na obecność aktywnych substancji które pomagają przy różnych chorobach i dolegliwościach.

leki

Autor: Health Gauge
Źródło: http://www.flickr.com
I właśnie to natura dała ludziom jednej z najważniejszych leków, który zmienił oblicze współczesnej medycyny, to znaczy penicylinę. Otrzymany z odpowiedniego szczepu antybiotyk dał możliwość na pokonanie nieuleczalnych dotychczas chorób, bo skutecznie zabijał wywołujące je bakterie. Lecz równocześnie stał się katalizatorem do intensywnych badań nad innymi lekarstwami, co doprowadziło do następnych przełomowych odkryć. Obecnie większość lekarstw produkowana jest syntetycznie, w laboratoriach i fabrykach. Na większość schorzeń zostały już wynalezione jakieś lekarstwa, które mogą uratować lub przedłużyć życie, oraz mogą pozwolić na w miarę normalne życie na co dzień. Jednak fascynacja możliwościami leków doprowadziła do niezwykle groźnego zjawiska, jakim stało się ich zbyt nadmierne używanie. Ocenia się, że raptem połowa z nich rzeczywiście leczy dolegliwości, a reszta bardziej może szkodzić niż pomóc z powodu swoich skutków ubocznych.

leki

Autor: Kiran Foster
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromnym kłopotem są na przykład obecnie antybiotyki. Jeszcze niedawno zalecano je na wszystkie dolegliwości, zupełnie nie przejmując się tym, czy faktycznie będą niezbędne. Pomijając już koszty pacjentów na ich kupowanie okazało się w pewnym momencie, że z powodu ich nadużywania zaczęły się pojawiać szczepy bakterii całkowicie odporne na wszystkie znane lekarstwa. Na razie wykrywane są ich sporadyczne źródła, ale w każdej chwili może pojawić się nieuleczalna choroba, która zdziesiątkuje ludzkość. Coraz więcej ludzi wpada też w uzależnienie od lekarstw, zaczynają je zażywać na każdą wymyśloną albo prawdziwą dolegliwość. W dużym stopniu do takiego stanu rzeczy przyczyniły się same koncerny farmaceutyczne, które w pogoni za pieniędzmi wmawiają ludziom, że bez połknięcia kolejnej tabletki będzie im się źle żyło.