Wytyczanie nowych dróg na grząskich obszarach dzięki zagęszczaniu gruntów

Polska w ostatnim czasie bardzo szybko rozwija się, ścigając dobrze wykształcone zachodnie państwa. Przede wszystkim jest to czytelne w rozbudowie infrastruktury drogowej i kolejowej. Poza tym parę lat temu w kraju było tylko kilka fragmentów autostrad, jakie kanonem doścignęły drogom w państwach zachodnich. Dynamicznie zaczęto się modyfikować w chwili wstąpienia kraju do Unii Europejskiej.

budowa dróg

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com
Unia wspierała nam poprzez wsparcie finansowe do wielu inwestycji jakie w tym okresie odbywały się na obszarze kraju. Jak wiemy bardzo duża ilość inwestycji potrzebowała bardzo dużych pieniędzy a także wielu dłoni do pracy i bardzo dużo maszyn. W jaki sposób takie drogi powstają? Otóż uprzednio konieczne jest stworzenie planów i wytyczenie stosownej linii nowej jezdni. Tymczasem nie wolno tak sobie wytyczyć drogi, a więc na samym początku zalecane jest wykonanie doświadczeń stabilności gruntów pod budowę. W sytuacji, gdy analizy nośności gruntu bardzo znacznie przekraczają właściwe parametry konieczne jest wytyczenie innej drogi albo zagęszczanie gruntów. Takie zagęszczanie stosuje się, by w późniejszym okresie inwestycji i w czasie właściwej eksploatacji zbyt pośpiesznie nie zniszczyć wybudowanej powierzchni.

inwestycje

Autor: titicat
Źródło: http://www.flickr.com/photos/titicat/3551332279/
Zagęszczanie i wzmacnianie gruntów (więcej www.spoiwex.plna gnieceniu i obsypywaniu podłoża tak zwanym tłuczniem. Jest to rezultat zaistniały przez zmieszanie drobnych kamieni a także kompozycji piasku i cementu. Po wysypaniu na tłucznia konieczne jest jego porozrzucanie oraz ubijanie. Przy budowie autostrad przeważnie stosuje się dużych oraz masywnych walców do rozbijania podłoża. W taki sposób wzmacnianie gruntu zachodzi przez nakładanie kilku warstw tłucznia.

W zależności od pierwotnych parametrów podłoża stosuje się odpowiednią ilość wyrzucanego surowca zagęszczającego. By dobrać właściwą jego miarę po każdej wysypanej jak i utwardzonej warstwie sporządza się doświadczenia, które precyzują nośność gruntu. To niebywale złożone jak i ciężkie badania, stąd też osoba wykonująca i parafująca się pod takimi badaniami powinna mieć wieloletnie doświadczenie i szereg kursów.