Masz zaległy urlop? Sprawdź, w jaki sposób obliczyć przysługujący ci ekwiwalent

Urlop to jeden z najbardziej lubianych okresów w ciągu roku. I dla rodziców, którzy mogą wyrwać się z codziennego kieratu, i dla dzieciaków, które w końcu mogą spędzić czas z mamą oraz z tatą, w trakcie zwyczajnego tygodnia bowiem nie zdarza się to za często.

Jednakże mimo iż każdemu pracownikowi pracującemu na podstawie umowy o pracę przysługuje wolne, nie każdy jest w stanie wykorzystać urlop – czy to z powodów osobistych, czy ze względu na ustanie albo rozwiązanie stosunku pracy. Dlatego pracującej osobie przypada należyty ekwiwalent w zamian za wolne dni. W jaki sposób w takim razie obliczyć, jak duża kwota nam się należy?

Rozpocznijmy od tego, że urlopu nie można się zrzec, jest prawem przysługującym każdemu zatrudnionemu, stąd ekwiwalent. Obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od współczynnika ustalanego na każdy rok kalendarzowy. Nie zawsze bowiem mamy taką samą liczbę dni, w których będziemy pracować, z przyczyny np. przypadających świąt, z tego względu też współczynnik ten nie może być taki sam.

ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Co więcej na wysokość ekwiwalentu ma wpływ przeciętne wynagrodzenie pracownika. Zarobki zaś odróżniają się w zależności między innymi od piastowanego stanowiska czy firmy, w której pracuje. Wynagrodzenie musi być określone w stawce miesięcznej, a jeśli zatrudnionemu przysługują finansowe dodatki, np. premie, również trzeba je mieć na uwadze podług reguł uwzględnionych w przepisach. Kwestie ekwiwalentu bowiem systematyzowane są przez specjalne zarządzenie wydane przez MPiPS. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, powinieneś dokładniej zaznajomić się z tym tekstem na serwisie .

Nie zapominajmy, że w sytuacji, gdy pracodawca decyduje się zawrzeć kolejną umowę o pracę z miejsca po rozwiązaniu poprzedniej, nie ma obowiązku wypłacać ekwiwalentu. Nie należy się on też osobom, które zatrudnione są w oparciu o kontrakt menadżerski, ponieważ nie zapewnia on płatnych urlopów –> szczegóły. Jeżeli jednak pracujesz opierając się o umowę o pracę, możesz swobodnie z niego korzystać.

Godny uwagi wpis, czyż nie? Skoro tak uważasz, to poza tym zobacz treść w serwisie (https://www.rm-kancelaria.pl/), którą również zapewne uznasz za cenną.

Praca pracą, ale wypoczynek każdemu jest konieczny, choćby po to, aby odświeżyć umysł i z nowym zapałem powrócić do wykonywania obowiązków. Stała praca może wprowadzić marazm i sprawić, że zdecydowanie spadnie nasza wydajność, zatem gdy tylko przytrafi się taka okazja, wyjedźmy na kilka dni, a szybko poczujemy przypływ energii.