Wycena udziałów spółki

Każdy, kto zamierza założyć firmę będzie chciał, aby rozrosła się ona w większy biznes i zaczęła przynosić jak największe zyski. W niejednym przypadku, kiedy właściciel odpowiednio będzie firmę prowadził, to do wyznaczonych celów dotrze.

Jednak często się zdarza,

firmy

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com

że jakaś firma zaczyna być coraz większa, zyskuje coraz to nowe kontrakty i zlecenia, a także grupę stałych klientów, i w rzeczywistości nikt do końca nie wie, ile w rzeczywistości będzie ona warta. Niekiedy przez lata nikt nie dowie się tego, a czasami wycena wartości przedsiębiorstwa – sprawdź jak wyceniane są przedsiębiorstwa w Twoim mieście przez – potrzebna się okazuje dopiero wtedy, gdy ktoś złoży propozycję zakupu przedsiębiorstwa. I wówczas właściciel, chcąc właściwie podjąć decyzję, często zleca profesjonalnym audytorom wycenienie tego, co zostało zbudowane. Powinien przecież dokładnie wiedzieć, ile jego firma może być warta i jak duży jest jej potencjał, bo w przeciwnym przypadku mógłby sporo na sprzedaży utracić. Dopiero po otrzymaniu profesjonalnej wyceny zastanawia się nad złożoną propozycją i podejmie postanowienie o sprzedaniu całości firmy, jakiejś części udziałów albo zrezygnuje z dokończenia transakcji.

Wycena ceny przedsiębiorstwa może być dokonywana wieloma różnymi sposobami, a wybór uzależniony będzie od tego, do jakiego celu potrzeba ją zrobić. Całkowicie inaczej firma wyceniana będzie do potrzeb księgowo-finansowych, a odmiennie kiedy robione to będzie do sprzedaży czy znalezienia inwestora. Istotne powinno więc być dokładne przekazanie wymagać audytorskiej firmie, bo jedynie wtedy będzie ona mogła poprawnie zająć się swoją pracą. Najczęściej podczas wycen firm stosuje się trzy podstawowe metodologie (Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego), ale niekiedy można również zobaczyć ich zmienione wersje. Metody te to majątkowa, porównawcza i dochodowa, każda z nich ma całkowicie inne podejście do oszacowania wartości całego przedsiębiorstwa. Majątkowa metoda to inaczej określenie majątku firmy, zmniejszonego o wszystkie zobowiązania.

Zobacz ten link, gdyż znajdziesz tu absorbujące treści, które zapewne Cię zainteresują – to bardzo wiarygodna strona!

W porównawczej metodzie szacuje się wartość firmy oceniając inne przedsiębiorstwa z tej samej specjalności i o takiej samej wielkości. Za to w metodzie dochodowej brane są pod uwagę przyszłe dochody, jakie są możliwe do uzyskania w wyznaczonym przedziale czasu.