Praktycznie każdy z nas może stać się świadkiem zasłabnięcia lub wypadku

Czy każdy sobie poradzi z pomocą poszkodowanym w takiej sytuacji? Niestety smutne statystyki pokazują, że wiele osób zupełnie nic nie wie o podstawowych zasadach pierwszej pomocy. Tacy ludzie, będąc świadkiem przy jakimś zdarzeniu nie dają rady chociaż trochę pomóc, co najwyżej ograniczając się do wezwania karetki pogotowia.

A przecież tak naprawdę od szybkiej i sprawnej pomocy zależeć może czyjeś życie, bo pomoc lekarzy jechać może nawet kilkanaście minut, i przez ten czas właściwe zabiegi dają szansę utrzymania poszkodowanego przy życiu.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com

Tak naprawdę żeby w jakiś sposób pomóc poszkodowanemu, na samym początku należy dowiedzieć się, czy jest słyszalny oddech, i jakie są dokładnie obrażenia. Jeśli nie jest wyczuwalny puls lub nie słyszy się oddechu, to najskuteczniejszym sposobem reanimacji jest masaż serca. Trzeba go robić do przyjechania lekarza, i kiedy był on dobrze zrobiony, to chory ma dużo większe szanse na przeżycie.

W związku z tym że wypadek może się przytrafić każdemu, to raczej wszyscy powinni nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Po przeanalizowaniu tego artykułu sprawdź, jakie informacje ma solidna witryna (https://andermatt.pl/o-nas-andermatt-polska/), która także Cię zapewne zaintryguje, gdyż komunikaty na niej są równie atrakcyjne.

W większości firm w czasie szkoleń z BHP są także wykłady które dotyczą właśnie tego tematu, ale najczęściej bez praktycznych ćwiczeń. A w rzeczywistości to właśnie ćwiczenia odgrywają ogromną rolę, gdyż suchą teorię można szybko zapomnieć, a wyrobione przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki i odruchy zostają dłużej w naszej pamięci.

W wielu miastach organizowane są regularne kursy pierwsza pomoc, trwające dzień lub dwa, w trakcie których kursanci bardzo dokładnie poznają sposoby pierwszej pomocy w często spotykanych zdarzeniach, takich jak zasłabnięcia, wypadki, odmrożenia czy urazy. Uczą się również posługiwania podstawowymi medycznymi sprzętami, takimi jak ciśnieniomierz (dostępny tutaj), które również mogą być pomocne w ocenie stanu chorego. Jeżeli ktoś będzie się chciał upewnić, że w razie jakiegoś zdarzenia sobie poradzi, to powinien zdobyć wiadomości w tego typu szkoleniu, na pewno jego wiedza znacznie się rozszerzy.