Główne mechanizmy analizy bardzo dużych ilości informacji w firmach, różnice pomiędzy systemami ERP i BI

Rozwój współczesnych informatycznych technik spowodował, że w firmach pojawia się obecnie coraz więcej informacji. Duże firmy już przed dekadą wdrożyły wydajne systemy zarządzające ERP, w których na bieżąco były i w dalszym ciągu są zapisywane wszystkie zdarzenia gospodarcze. Przy dobrze skonfigurowanym systemie liczba przetwarzanych informacji jest ogromna, więc pojawiła się potrzeba ich wydajnej analizy, i to w oparciu o różne płaszczyzny.

Osoby zarządzające i podejmujące decyzję zaczęły czuć pewne ograniczenia, jakie pojawiły się w najlepszych nawet pakietach ERP, gdyż niekiedy nie była w nich dostępna bardziej złożona analiza danych. Wynikało to przede wszystkim z architektury tego typu systemów, ich podstawową rolą jest gromadzenie i przetwarzanie informacji spływających na bieżąco, a wszelkie analizy będą się opierać tylko na tych danych, które już zostały wprowadzone. Lecz jednocześnie nie pozwalają na nic więcej, jeśli w czasie wykonywania operacji gospodarczej jakieś informacje nie zostały zapisane, to ich wykorzystanie później nie było możliwe.

Chcąc dać sobie radę z tymi ograniczeniami, pojawiać się zaczęły systemy big data, nazywane też potocznie Bussinnes Inteligence. Ich idea jest całkowicie inna niż programów ERP, lecz miały one realizować całkowicie odmienne rzeczy.

Sprawdź bez zwlekania wpis spod linku (https://www.certificator.eu/pl/certification/order-russian-conformity-certificate.html), gdyż zapewne zdziwi Cię to, jak bardzo ciekawe treści tam są opublikowane!

Podstawową różnicą jest mechanizm gromadzenia danych. Przy systemach BI informacje otrzymane na przykład z programów ERP lub innych źródeł są transformowane do odpowiedniego formatu i później ładowane do bazy.

Czy komentarze z witryny pod tym tekstem Cię zaciekawiły? Może chciałbyś cokolwiek do nich dodać? Będzie to dla nas na pewno niezmiernie pouczające.

Często się zdarza, że liczba danych powiększa się kilka razy w porównaniu z danymi pierwotnymi, ale po prostu tak ma być. Więcej na ten temat: .

Dzięki temu, że informacje dostępne będą w dużo szerszym zakresie, to także możliwości ich analizowania są nieporównywalnie większe. W rzeczywistej pracy przeważnie takie dane uzupełnia się raz na jakiś czas, nie tak jak w programach ERP w sposób ciągły, lecz to akurat spokojnie może tak być. Najbardziej istotne jest, aby zostały one odpowiednio przygotowane i zapisane w odpowiednim formacie, bo dzięki temu da się je sprawnie analizować.