Przykładowa ścieżka awansu w działach handlowych dużych marketów, czyli z jakiego powodu warto zadbać o odpowiednią edukację

Kariera w szeroko rozumianym handlu zaczyna się od zwykłego sprzedawania w pobliskim sklepie spożywczym lub warzywniaku. Zawód ekspedientki to niekiedy ciężki kawałek chleba, bo trzeba odznaczać się sporą siłą fizyczną – do przenoszenia nielekkich skrzyń z bananami i pomarańczami czy wodą źródlaną w rzeczywistości przydałby się umięśniony pan, lecz, jak na ironię, to panie, czy to tuż po szkole, czy te po pięćdziesiątce, a nawet po sześćdziesiątce, zazwyczaj stoją za ladą i w ciągu całego dnia przenoszą kilkaset kilogramów różnego rodzaju produktów.

szkolenie

Autor: Association of Online Publishers
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże karierę w sprzedaży najrozsądniej zacząć od pracy w wielkich sklepach, czyli np. supermarketach. W pobliskim sklepie szanse na rozwój zawodowy bywają bardzo małe, natomiast w sklepie wielkopowierzchniowym perspektyw bywa o wiele więcej. Aby w ogóle myśleć o oddelegowanie na wyższe stanowisko, trzeba zatroszczyć się o edukację. Stąd młode kasjerki uczęszczają na studia handlowe, żeby po skończeniu edukacji móc zmienić profesję. Dodatkowo dbają o to, aby regularnie brać udział w stosownych kursach, a więc szkolenie zarządzanie sobą w czasie bywa kierowane właśnie do takich ambitnych kobiet – szkolenia zarządzania czasem.

szkolenie

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Tematy takie jak np. profesjonalna obsługa klienta czy merchandising praktycznie nie mają przed nimi absolutnie żadnych tajemnic, a spis dostępnych kursów wcale na tych punktach się nie kończy, zatem edukować można się przez cały czas. Po upływie kilku lat lojalna pracownica może ubiegać się awans i rzecz jasna o premię. Jeżeli świetnie potrafi obsługiwać komputer i oprogramowanie biurowe, to nie będzie zmuszona siedzieć przy kasie minimum osiem godzin w ciągu dnia, ale zostanie asystentem działu sprzedaży, a później przedstawicielem handlowym. W następnych latach może ubiega się o stanowiska kierownicze, jak również… poszukać dodatkowej pracy.

Trener sprzedaży musi dogłębnie znać wszystkie zagadnienia związane z szeroko rozumianym handlem, stąd na takim stanowisku sprawdzi się tylko ta kobieta, która niemalże od kołyski zajmuje się obsługiwaniem klientów i w trakcie szesnastoletniego okresu pracy przeszła bodajże wszystkie szczeble kariery w tym fachu.

Jeśli sądzisz, że prezentowany tu wpis jest wartościowy i poszukujesz czegoś pokrewnego, to kliknij ponadto ten odnośnik, a przeczytasz więcej informacji zus postojowe dla samozatrudnionych.

A dodatkowo taki trener sprzedaży przez kilka godzin musi interesująco prowadzić ćwiczenia, a zabawne historyjki z życia wzięte z pewnością staną się doskonałą ilustracją podręcznikowych tez.