Bezpieczeństwo i higiena w twojej pracy

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) to powszechnie używana nazwa definiująca zarówno zbiór przepisów jak i zasad dotyczących bezpiecznegooraz higienicznego wykonywania pracy, a także jest to osobna dziedzina wiedzy zajmująca się definiowaniem adekwatnych warunków pracy.

W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i tym podobnych Cała praktyka bhp odnosi się do zbioru zasad dotyczących pewnego świadczenia pracy w higienicznych warunkach.

Bezpieczeństwo w pracy

Autor: cleong
Źródło: http://www.flickr.com

Termin bezpieczeństwo jest odmiennie rozumiane w praktyce i może dotyczyć utrzymywania niebezpieczeństwa pod kontrolą, stanu, w jakim ryzyko istnieje na poziomie realnym do zaakceptowania lub stanu adekwatnego z normą zaaprobowaną dla bezpieczeństwa – kliknij po więcej.

Zaciekawił Cię powyższy komentarz z strony (http://www.raczynski-kancelaria.pl/specjalizacje-prawo-zamowien-publicznych)? Jeśli się z nim nie zgadzasz, to zapraszamy do polemizowania. Każda debata będzie mile widziana.

Dla przedsiębiorstw, jakie cenią czas oraz efektywność w pracy przygotowaliśmy szkolenia bhp okresowe w formie samokształcenia zdalnego (na odległość). Tego typu szkolenia mają miejsce w wielu miastach, na przykład szkolenie bhp we Wrocławiu. Takie szkolenie BHP być może jednak być wybrane jedynie przez pracodawców także osoby kierujące, również przy pomocy pracowników administracyjno-biurowych.

Szkolenie w formie samokształcenia kierunkowego polega na tym, iż uczestnicy otrzymują potrzebne materiały, wśród których znajdują się różnego rodzaju skrypty, przepisy prawne i pytania kontrolne.

Odzież ochronna

Autor: Husqvarna
Źródło: Husqvarna

Dzięki tej możliwości realne jest łatwe przyswojenie zagadnień szkolenia BHP. Dużym ułatwieniem jest także kontakt mailowy z organizatorem, który w przypadku pytań oraz wątpliwości objaśni je. Po przyswojeniu danego materiału odbywa się egzamin, który ma formę testu. Zgodnie z kodeksem pracy: „Nie można dopuścić pracownika do pracy, do jakiej wykonywania nie posiada on wymaganych uprawnień bądź koniecznych umiejętności, a także wystarczającej wiedzy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (…) Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i schludności pracy albo kierując pracownikami czy też pozostałymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i schludności pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Każdy z zatrudnionych pracowników powinien przejść tego typu szkolenie, to obowiązek pracodawcy, by to zapewnić – o tym tutaj. W niektórych firmach zaniedbuje się takie szkolenia twierdząc, że nic one nie wnoszą do tematu, że na pewno nic nikomu nie grozi, nie ma się czego obawiać. To błąd! A najbardziej się o tym przekonujemy już po tym, jak się coś niedobrego wydarzy.