Groźby, które wywołuje ze sobą prosperowanie kopalni odkrywkowej.

Na terenie dwóch gmin, czyli Krobi oraz Miejskiej Górki wykryto pokłady węgla brunatnego Oczkowice, o powierzchni prawie siedemdziesięciu dwóch kilometrów kwadratowych. Jako, że można z tych zasobów pozyskać około jednego miliarda ton węgla brunatnego – to są to na ten moment jedne z większych pośród niezagospodarowanych złóż węgla takiego rodzaju w Polsce.

Firma PAK Górnictwo zainteresowana jest ich wydobywaniem i już od pięciu lat kompletuje wszystkie wiadomości z zakresu geologicznego co do rozmiarów i dochodowości tego złoża. Przyszłościowo zaplanowano, że na takich terenach mogłaby stanąć kopalnia oraz elektrownia. Przeciwni temu są lokalni rolnicy, którzy pokazują jakie są niebezpieczeństwa, jakie wywołuje ze sobą działanie kopalni odkrywkowej. Dodatkowo, obawiają się także przedsiębiorcy prosperujący na terenie miejscowości Krobia oraz Miejska Górka, bo boją się wysiedlenia ludzi, co związane jest z utratą stanowisk zatrudnienia. Kłótnia między inwestorami, a mieszkańcami toczy się już od wielu miesięcy, a zaczynał się od wysyłania petycji. Zapoznaj się ze stronami sporu na

kopalnia odkrywkowa z samolotu

Autor: Ken Lund
Źródło: http://www.flickr.com

Kopalnia (hiperłącze), jaka ma być zbudowana nie tylko albowiem może wpłynąć negatywnie na stan środowiska. Ludzie boją się utraty miejsc pracy. Jest to czymś naturalnym. Przedstawiciele spółki jaka inwestuje w powstanie kopalni wykazują walory tego przedsięwzięcia, aczkolwiek póki co nic nie będzie w stanie zakończyć konfliktu. Osoby przeciwne budowie kopalni pokazują na realne trudności. Tereny na których ma powstawać kopalnia do tej pory miały stricte rolniczy charakter. Jednakowoż, w momencie, w którym pojawi się na nich kopalnia odkrywkowa – szkody produkcji roślinnej oraz zwierzęcej mają szansę sięgać nawet kilkunastu miliardów złotych. Dodatkowo, lokalny biznes powiązany z działalnością rolniczą też sporo straci. W kwestii wybudowania potencjalnej kopalni wiele już się stało.

Zaintrygował Cię taki artykuł? Jeżeli tak, to tu również znajduje się świeża wiadomość (https://gpi-tanks.com/pl/przemysl/zbiorniki-do-zywnosci/), która z pewnością Ci się spodoba.

Poznaj spór.

Przedsiębiorcy inwestujący w kopalnię zaznaczają natomiast, że nie powzięli ostatecznej decyzji. Jak na razie dokonywane są otwory a także inne wyliczenia, mające pokazać, czy na takich terenach będzie opłacać się wdrażać taką inwestycję oraz czy faktycznie zagrożenia, jakie wywołuje ze sobą funkcjonowanie kopalni odkrywkowej są tak znaczące. Jest to dosyć kontrowersyjny i wywołujący emocje w zaangażowanych stronach temat, lecz wszystko pokazuje, że już niebawem ta wieloletnia walka się skończy.