Jak sprawdzać produkty, by upewnić się, że nie mają żadnych wad i z pewnością są najwyższej jakości?

W procesie produkcyjnym na rozmaitych etapach koniecznie trzeba sprawdzać jakość tworzonych produktów. Służą do tego zadania specjalne badania. Ich celem oczywiście jest odkrycie ewentualnych wad bądź usterek.

Nadzwyczaj często przeprowadzane są badania (sprawdź) nieniszczące. To właśnie do tych badań włącza się badania (odkryj stronę) twardości. Dzięki nim bada się twardość, a więc odporność materiału na różne odkształcenia trwałe, powstałe pod wpływem różnych sił skupionych, oddziałujących na małą powierzchnię materiału. Odbywa się to za pomocą wgłębnika. Jest wiele technik badania twardości. Metoda Vickersa polega na wciskaniu specjalnego wgłębnika o kształcie prawidłowego ostrosłupa w próbkę metalu. Ma swoje zastosowanie w pomiarach twardości materiałów twardych.

Zobacz badania twardości

Źródło: pixabay.com

Metoda Rockwella to dwuetapowe wciskanie w daną próbkę materiału wgłębnika w formie kulki stalowej ewentualnie stożka diamentowego. Pomiar metodą Rockwella znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle z uwagi na czas przeprowadzenia i mało skomplikowany przebieg. W celu znalezienia przeróżnych wad stosuje się także badania penetracyjne PT. Pozwalają one odkryć wady powierzchniowe różnego typu tworzyw i wyrobów. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim do materiałów nie ferromagnetycznych. Przede wszystkim do stali stopowych i stopów aluminium. Widoczne rezultaty zwykle uzyskuje się dla wszystkich materiałów gładkich oraz nieporowatych. Chodzi głównie o wyroby walcowane, kute oraz ciągnione. Przed badaniem penetracyjnym trzeba starannie oczyścić badaną powierzchnię z różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Trzeba się więc pozbyć rdzy lub różnych tłuszczów. Badania penetracyjne PT nie mogą być także prawidłowo wykonane przez najcieńszą warstwę farby. Trzeba więc starannie wyczyścić badaną powierzchnię nawet z farby. Bezsprzecznie takie badania można wykonywać własnoręcznie. Koniecznie trzeba tylko zaopatrzyć się w nieodzowne sprzęty. Można także korzystać z usług doświadczonej firmy zajmującej się robieniem nieniszczących badań. Przykładową firmą, zajmującą się badaniami jest ENERGODIAGNOSTYKA . Pod tym linkiem dowiesz się więcej.

Dzięki temu zyska się pewność prawidłowego przeprowadzenia badań. A jest to niezmiernie istotne w przypadku wytwarzania wyrobów najwyższej jakości.