Odwołany lot odszkodowanie – w jakich miejscach szukać info o przysługujących prawach?

Z usług lotniczych korzystamy coraz chętniej, bowiem ceny biletów są dużo niższe aniżeli parę lat temu. Musimy być jednak świadomi tego, że ewentualne kłopoty jakie mogą się pojawić na lotnisku, mogą dla nas stanowić powód do domagania się odszkodowania. O jakich sytuacjach mowa? Przede wszystkim o różnego rodzaju opóźnieniach, odwołaniu lotu, Zagubionych bagażach itd. Przypadki takiego typu wbrew pozorom nie są rzadkie, więc warto wiedzieć, w jaki sposób się w takiej sytuacji zachować i czego się domagać od linii lotniczych.

W chwili, gdy pojawi się jedna z zaprezentowanych powyżej okoliczności pracownik linii lotniczych powinien poinformować podróżnych o wszelkich prawach. Może się jednakże zdarzyć, iż tego nie zrobi, toteż warto wiedzieć, jakie prawa nam przysługują. Co najistotniejsze, w sytuacji zgubienia albo zniszczenia przez przewoźnika bagażu, trzeba przede wszystkim wypełnić stosowny formularz i zgłosić reklamację. Konieczne jest także wycenienie odniesionej szkody.

lotnisko

Autor: Junpei Abe
Źródło: http://www.flickr.com

Nieco odmiennie wygląda sytuacja w kontekście opóźnionych lotów, braku dostępnych miejsc na pokładzie albo lotów, jakie zostały odwołane. W przypadku opóźnienia przewoźnik powinien zagwarantować posiłki i napoje, szansę wykonania darmowego telefonu oraz nadania dalekopisu. O ile lot jest spóźniony o przynajmniej 5 godzin, pasażerowi mają prawo do zwrotu kosztów biletu – SKY Legal – czytaj więcej . Jeżeli opóźnienie wymaga przedłużenia pobytu o jeden dzień lub kilka, operator powinien zapewnić nocleg w hotelu i nieodpłatny transport na lotnisko. Odszkodowanie (zobacz zakres usług od doświadczonej firmy – odkup szkody contra odszkodowania) należy się natomiast w przypadku, gdy do celu pasażer dostanie się z opóźnieniem wynoszącym przynajmniej trzy godziny.

W momencie anulowania lotu przewoźnik musi oddać koszty biletu bądź ewentualnie zaoferować inne połączenie. Jeśli zastępcze połączenie odróżnia się znacząco od pierwotnego, pasażerowi też należy się odszkodowanie. By dowiedzieć się trochę więcej w temacie, warto przejrzeć efekty poszukiwania dla hasła odwołany lot odszkodowanie. Dowiemy się dzięki temu między innymi tego, w jakiej wysokości można uzyskać zadośćuczynienie.