W jaki sposób można wykorzystywać wtórne surowce, z jakiego powodu należy je segregować i oddawać do skupu.

Ludzie bez przerwy produkują ogromne ilości różnego rodzaju odpadów i śmieci. Są one bardzo różne, znajdują się wśród nich zarówno resztki pożywienia i odpady organiczne, jak również stare urządzenia elektroniczne i AGD. Lecz największa liczba odpadów to różnego rodzaju opakowania, pudełka i butelki, zrobione przede wszystkim z plastiku, papieru i szkła, to właśnie te rzeczy trafiają w największych ilościach do koszy na odpadki.

Niestety trafiają w dużej części przypadków w takim stanie, że nie da się ich później ponownie wykorzystać, zwłaszcza dotyczy to papieru i tektury, które są mieszane z odpadami organicznymi. A tak naprawdę większość rzeczy, jakie pojawiają się na wysypisku, dałoby się ponownie przetworzyć, jeżeli tylko byłyby one odpowiednio posegregowane i następnie wzięte przez służby komunalne . Niedawne zmiany w naszym prawie znacznie polepszyły sytuację, bo wymusiły na mieszkańcach chociaż częściowe segregowanie śmieci. Jednak aby rzeczywiście dało to jakieś efekty, to konieczna jest jeszcze zmiana mentalności ludzi, a z tym różnie bywa.

makulatura

Autor: Erich Ferdinand
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety przepisy z jednej strony zmuszają ludzi do segregowania odpadów w domu, a równocześnie prowadzona polityka odpadowa nie zachęca bynajmniej do tego, aby trochę bardziej dbać o takie surowce. Jako przykład może tu służyć makulatura łódź. Jeszcze kilkanaście lat temu zbierając papier i zawożąc go do skupu dało się zarobić całkiem przyzwoite pieniądze, w szczególności dla dzieci była do doskonała okazja do tego, żeby coś dorobić do kieszonkowego. http://www.lrg-lodz.pl/ http://www.lrg-lodz.pl/makulatura.html

Obecnie za kilogram papieru otrzymuje się tak niską kwotę, że po prostu nie opłaca się go zbierać, gdyż koszty wywozu będą większe niż ewentualne zyski. Tak samo sytuacja przedstawia się przy butelkach szklanych. Jakiś czas temu wszystkie butelki dało się oddać do skupu, a następnie były one ponownie wykorzystywane . Dziś większość szklanych opakowań jest jednorazowa, później zwyczajnie się je wyrzuca do kosza. Jedynie złom metali kolorowych i stali ma wzięcie, ponieważ kosztuje na tyle dużo, że będzie się opłacać go zawozić do skupu.