Co powinniśmy zrobić ze niesprawnym wyposażeniem elektrycznym i elektronicznym?

Często zdarza się, iż nie mamy pojęcia co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, który odmówił posłuszeństwa czy zużytymi bateriami od pilota albo telefonu – z niewiedzy lądują na śmietniku, co nie jest właściwym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Co zrobić, by nie tylko troszczyć się o otaczającą nas przyrodę, ale także pozbyć się niechcianych przedmiotów?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny – http://afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc – i elektroniczny to niekiedy prawdziwy kłopot – w wielu przypadkach źle wpływa na środowisko i nie mamy pomysłu, gdzie go bezpiecznie oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdym mieście znajdują się tak zwane punkty zbiórki tego typu sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady przechodzą proces recyklingu, który pozwala odzyskać tworzywo do produkcji nowego urządzenia – Ponadto w wielu sklepach można oddać nieużywany sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego typu sprzętu również oferują możliwość bezpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za np. możliwość wykorzystania części. Punkty złomu – oczywiście tylko te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – także są świetnym rozwiązaniem dla zepsutego sprzętu AGD i elektroniki.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Dlaczego to tak ważne? O szkodliwym wpływie tak zwanych elektrośmieci uczą się już maluchów w szkole, pokazując na jak ogromne i nieodwracalne szkody możemy narazić przyrodę, postępując niewłaściwie. Pokazuje to też jak wielka jest skala problemu. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd lub baterie. W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom czy ołów.

Podobny ciekawy artykuł jest umieszczony tu, więc sprawdź na portalu i zobacz, co przeczytasz tutaj. To też jest dla Ciebie zajmujące.

Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do środowiska – ekstra źródła. Współczesna technika daje możliwość ich bezpiecznego recyklingu, bez szkody dla otoczenia, ale pod warunkiem, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi w odpowiednie miejsce. Nie warto utylizować go na własną rękę, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Przetwarzanie takich odpadów może skończyć się sporym uszczerbkiem dla zdrowia. Powinniśmy pamiętać, iż wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą zawierać adnotację od producenta, co zrobić po zakończeniu ich działania. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego rozwiązania i bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla siebie i środowiska.