Jak wypełnić formularz PIT 2016 online – praktyczne porady

W dzisiejszych czasach wysyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną staje się coraz popularniejsze. Coraz więcej podatników interesuje się tą formą rozliczenia w głównej mierze ze względu na wygodę – można to bardzo łatwo wykonać we własnym domu. Na co jednakże należy zwrócić uwagę wysyłając PIT 2015 online?

pieniądze

Autor: InvestmentTotal.com
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki znajdującym się w internecie bezpłatnym programom rozliczenie PIT 37 staje się wyjątkowo łatwe oraz intuicyjne. Programy te mają za zadanie prowadzić podatnika krok po kroku, mówiąc mu jak wypełnić pojedyncze rubryki lub nawet wypełniając je automatycznie. Zdecydowana większość przeznaczonych do tego celu aplikacji ma również zintegrowany system korekty, który przegląda gotowy wniosek pod kątem przypuszczalnych błędów, obniżając ryzyko ich powstania.

Aby rozpocząć pracę z aplikacją do wypełnienia PIT 2015 online trzeba przygotować sobie wcześniej podstawowe dane, takie jak pesel i pozostałe dane osobowe, kwota przychodu osiągniętego w poprzednim roku, jak również informacje o nadpłaconych zaliczkach i składkach na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. W ramach uwierzytelnienia podatnika urząd skarbowy nie wykorzystuje elektronicznego podpisu, lecz sumę dochodu z poprzedniego roku – jeśli nie zostanie ona podana, formularz nie wpłynie do urzędu.

Po poprawnym uzupełnieniu i wysłaniu formularza użytkownik powinien otrzymać e-mail z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru – w tym momencie może on być pewny, że wniosek został złożony w odpowiednim terminie. Otrzymanie e-maila z potwierdzeniem jest warunkiem niezbędnym, który zaświadcza, że wniosek wpłynął do urzędu. W przypadku braku e-maila poświadczającego trzeba jak najszybciej porozumieć się z urzędem skarbowym i przedstawić problem – dzięki temu uniknie się ewentualnych kar za niewysłanie rozliczenia podatkowego w wyznaczonym terminie i związanych z tym nieprzyjemności. Tutaj więcej: rozliczenie pit (zobacz kiedy pit 36 a kiedy 37) 37.

pieniądze

Autor: A_Peach
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba pamiętać o tym, że im szybciej wypełnimy rozliczenie PIT 37, tym szybciej otrzymamy zwrot podatku. Dlatego też nie opłaca się zostawiać tego na ostatnią chwilę – w tym momencie do urzędu przychodzi bardzo dużo wniosków i nasz formularz musi czekać w kolejce do realizacji, co znacząco przedłuża cały proces.