Kilka słów na temat PIT-ów

Podatki PIT to dla wielu osób niezrozumiały oraz smutny obowiązek. Wiele z nich dotyczy innych podmiotów rozliczających się co roku, jednak nie każdy wie, co wnikliwie każdy PIT oznacza i kogo obejmuje.
Jedna z deklaracji to PIT 38, który jest musem podatników zbywających prywatne papiery wartościowe.

Sprawozdanie mają złożyć również osoby posiadające prywatne – nie zaliczające się do działalności gospodarczej – przychody pieniężne z tytułu na przykład zbycia pożyczonych papierów, pochodnych instrumentów finansowych oraz udziałów w przedsiębiorstwach o osobowości prawnej.

Jeśli ciekawią Cię opisywane w tym tekście tematy i masz chęć poczytać większą ilość informacji na taki temat – kliknij tu firma szkoleniowa.

Ważna jest data sprzedania papierów, a nie nabycia do nich statutu.PIT 38 obejmuje także przejęcie udziału w spółkach o charakterze prawnym albo wkładu w Do niego zalicza się też źródła dochodowe mające swoje pochodzenie poza granicami kraju. Druki te wypełnia się każdego roku bezwarunkowo do przyjętego przez właściwe jednostki. Warto zapamiętać, iż w przypadku małżeństw tenże PIT każdy składa indywidualnie.

strona www

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżnia się także PIT 28, zgodnie z którym należy rozliczyć się z przychodów na prawach ryczałtu, dobre tego przykłady można znaleźć na stronie Mogą z niego korzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, jak również wspólnicy spółek cywilnych oraz jawnych. Ponadto deklaracja dotyczy również osoby zeznające dochody finansowe pochodzące na przykład z najmu i dzierżawy.

Ważne jest, by pamiętać, iż rozliczeń przy pomocy PIT 28 można dokonać tylko po wcześniejszym oświadczeniu złożonemu do organu skarbowego o pozyskaniu nowych przychodów. Jeśli jednak podatnik wcześniej już korzystał z ryczałtu, nie musi składać oświadczenia.