Najistotniejsze zagadnienia związane z prawem autorskim

Nie wszystko, co znajduje się w internecie, może być dowolnie udostępniane i przesyłane. To, że w internecie mamy bardzo prosty dostęp do wszelkich treści nie znaczy jeszcze, że nie obowiązują tutaj zasady prawa autorskiego.

Upublicznienie treści w postaci tekstowej, muzyki, grafik itp. na witrynach internetowych nie daje prawa do dowolnego powielania ich, a tylko bezpłatną dostępność. Powinniśmy zatem poznać nieco bliżej prawa autorskie, jakie współcześnie panuje w Polsce.

Prawa autorskie w sieci obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, między innymi filmy, obrazy, wiersze itp.. Nie można zapominać, że objęte są nimi także wszelkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich ma miejsce wówczas wtedy, gdy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kopiuje i powiela treść, jaka znajduje się na naszej stronie internetowej. Jest to sprzeczne ze współczesnym prawo i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi.

Podatki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W teorii wszystko wydaje się dość proste i oczywiste, niestety w praktyce najczęściej nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest oczywiste, jaka treść może zostać przekazywana i publikowana, jaka zaś może być rozprzestrzeniona tylko na prawach cytatu. Jeśli nie mamy pewności, czy wybraną treść można zastosować, zawsze należy zapytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. W ten sposób będziemy pewni, że nie złamaliśmy prawa, a równocześnie będziemy mogli swobodnie stosować konkretną treść.

Dla swojego użytku i zupełnie legalnie można korzystać tylko z utworów, które zostały zamieszczane w internecie za zgodą ich autora. Jeśli jednak mamy zamiar użyć czyjejś własności jednak nie posiadamy na to zgody autora, powinniśmy wykorzystać możliwość cytatu.

W internecie jednak zwykle wystarczy podać link do witryny, z jakiej wybrana treść była pobrana. I w tym przypadku sprawa będzie załatwiona w bardzo prosty sposób. Pamiętajmy, że nawet jeżeli przez przypadek naruszymy czyjeś prawa do danej treści, to i tak będziemy pociągnięci do odpowiedzialności za ten czyn. Znajomość zasad prawa jest niezwykle ważna, jeżeli na co dzień spotykamy się z tego rodzaju kwestiami lub planujemy założyć firmę w sieci.

Autorjwp.pl