Moje prawa do utworu – czyli parę słów o prawach twórców

Dzisiaj dostęp do internetu i najnowszych technologii sprawił, że ich użytkownicy mają na bieżąco do czynienia z mnóstwem informacji i przekazów multimedialnych o różnej treści i przeznaczeniu. Z szeregu walorów jakie posiada taki dostęp do informacji i możliwości można wymienić także ujemne konsekwencje, w tym odwzorowanie cudzej treści czy uznanie za swój czyjegoś pomysłu

.

Odczuwają to w szczególności przedsiębiorstwa, które wychodzą z nowatorskimi rozwiązaniami na rynek, jakie są w dalszym rzędzie kopiowane przez innych użytkowników, tak, że niełatwo w którymś momencie zorientować się, kto jest rzeczywistym pomysłodawcą nowatorskiego rozwiązania. Jest jednak ku temu możliwa stosowna ochrona i są nią prawa autorskie. Co to są prawa autorskie? Prawa, o których mowa są to prawa do używania danego dzieła i czerpania z niego zysków. Tego rodzaju dziełem mogą być zarazem wszelkiego rodzaju utwory – wizualne, muzyczne, wyrażone słowem, a także przeróżnego typu pomysły, akty i tym podobne.

Komputer, strony internetowe

Autor: Lindy Buckley
Źródło: http://www.flickr.com

Chodzi więc o to, że jeżeli mamy jakiś oryginalny pomysł albo wymyśliliśmy innowacyjne rozwiązanie, powinniśmy mieć wyłączne prawo do tego, by nimi dysponować, zarządzać i pobierać profity. Aby poinformować innych, że poszczególny produkt czy usługa jest na wyłączność warto użyć znaku towarowego. Jak zastrzec znak towarowy? – https://www.jwp.pl/uslugi/wzory-przemyslowe/być to również jakiś sygnał czy fragment melodii.

Aby go zastrzec trzeba udać się do Urząd Patentowego. Wcześniej należy zweryfikować w stosownej bazie, którą odnajdziemy chociażby na stronie urzędu, czy konkretny wyraz lub symbol nie jest już zastrzeżony przez kogoś innego. Po przekazaniu odpowiedniego wniosku i dokonaniu wpłaty następuje ogłoszenie poszczególnego znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego RP.
Dbałość o swoje prawa do konkretnego dzieła jest niezwykle ważna, szczególne w obecnych czasach, kiedy występuje w zasadzie nieograniczony dostęp do informacji za sprawą internetu. Dlatego też występuje też coś takiego jak prawa autorskie w sieci, dla tych, którzy właśnie w internecie umieszczają informacje o swoich produktach lub nowatorskich rozwiązaniach. Warto pamiętać, że takie prawa istnieją i z nich korzystać.

Źródło http://jwp.pl/