Firmy potrafią wydać dziesiątki milionów euro na prace badawcze, i oczywiście chcą uzyskać zwrot swoich inwestycji

Informacja od bardzo dawna mogła dać pewną przewagę nad resztą, pozwalała na zdobycie pieniędzy czy nawet przez jej posiadanie można było wygrać wojnę. Nie inaczej będzie dzisiaj, z tym że ciężar zdobywania wiadomości został przeniesiony na technologie przemysłowe. A jest o co się bić, bo za najnowszymi innowacjami idą ogromne sumy.

Dzisiaj bez ogromnych nakładów finansowych ciężko będzie o spektakularne odkrycia, więc nic dziwnego że wszyscy chcą je chronić przed resztą świata na wszystkie możliwe sposoby. Powszechne są patenty, które nie pozwalają konkurencji na korzystanie z opatentowanych rozwiązań przez określony okres czasu. Wykorzystując patenty można swoje pomysły ochraniać i na nich zarabiać, chociaż i tak pewności nie będzie, że ktoś ich lekko nie zmieni i nie wykorzysta bez wymaganej zgody. Oprócz tego podczas badań należy bardzo pilnować, żeby nic nie wyciekło na zewnątrz, bo przemysłowe szpiegostwo jest coraz częściej używane przez wiele firm.

praca nad reklamą

Autor: Nicholas Wang
Źródło: http://www.flickr.com

Ale walka o zyski i pieniądze podczas robienia interesów będzie także obejmować sposób w jaki prowadzi się biznes. Nieuczciwe praktyki rynkowe (na stronie) są od lat wykorzystywane w wielu branżach, tam gdzie pojawiają się duże pieniądze u niejednej osoby kończą się skrupuły i zaczyna liczyć tylko zysk. Podrabianie wyrobów, próby podszywania pod inne znaki firmowe czy też kradzież klientów to tylko niektóre z przestępstw, o jakich można usłyszeć przy takich okazjach. Lecz czyny nieuczciwej konkurencja to również wykorzystywanie utrudnianie dostępu do konsumentów i użytkowanie technologii bez wyrażenia zgody, co coraz częściej kończy się w sądzie.

Lecz pokusa zysków będzie tak ogromna, że wielu ludzi nie będzie miało żadnego oporu przed taką praktyką, żeby tylko zarobić. Ale tak naprawdę, te problemy dotyczą również normalnych ludzi, którzy nagminnie łamią autorskie prawa osobiste (www), czasami sobie nie zdając nawet z tego sprawy. Oglądanie seriali i filmów czy używanie mp3 ściągniętych z sieci to także niedozwolone rzeczy, co niestety do wielu ludzi nadal nie dociera.