Księgowość polega na zapisywaniu w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, dobrze udokumentowanych zdarzeń gospodarczych, które wywołują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko uzupełnianie rubryk, zbieranie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja zdarzeń finansowych.
Czy zadziwił Cię ten tekst? Aby zgłębić zagadnienie wejdź tu i poznaj więcej szczegółów (http://kancelaria-zp.pl/oferta/) – zapewne będą dla Ciebie zaskakująco interesujące.
Często zadawane jest pytanie, czemu moja firma, pomimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:
A więc, księgowość uproszczona to zestaw podstawowych, prostych zasad gromadzenia danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych nieduzych biznesów. Główną funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.

Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Bo jakoś trzeba te podatki liczyć i kontrolować, a w wypadku niewielkich przedsiębiorców, trudno zmuszać do prowadzenia trudnej i kosztownej księgowości pełnej. Mamy 3 główne formy uproszczonej księgowości:- karta podatkowa,- ryczałt ewidencjonowany, – książka przychodów i rozchodów.Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest bardzo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy praktycznie nic poza wysokością podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.
Pełna księgowość to zupełnie inna historia. To szeroki, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji wydarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontroli, analizy i generowania wiadomości na temat sytuacji firmy w konkretnym momencie lub na przestrzeni jakiegoś czasookresu. Pełna księgowość jest nie tylko do obliczenia podatku – choć to również, ale przede wszystkim do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Autor:
Jeśli jesteś zdania, że chcesz odszukać podobne materiały, to przeczytaj wskazówki z www (http://www.efematic.pl/produkty/invoicego/) – to nieco odmienny punkt widzenia, jednak także jest godny zainteresowania.
Zasady ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zapisane są ściśle w ustawach i zbiorach zasad co powoduje, że możemy porównywać firmy między sobą, bo wszystkie używają tych samych zasad i co daje nam bezpieczeństwo, że firmy nie będą sobie wytwarzać własnych zasad w celu zafałszowania wyników – np. żeby wyłudzić kredyt albo omamić inwestora.