Własna księgowa czy biuro rachunkowe?

Masz pomysł na własną firmę? Zacznij działać! Zwłaszcza, że osoby mające zamiar usamodzielnić się, mogą być pewni wsparcia pod względem wkładu pieniężnego na rozkręcenie swej działalności – urzędy pracy przyznają dotacje oraz pożyczki na rozwój działalności gospodarczej oraz szklenia mające przygotować potencjalnych chlebodawców.

Jednak tak jak łatwo jest działalność zarejestrować, tak już trudniej jest poradzić sobie z jej prowadzeniem zważywszy na bezustanne wprowadzanie nowych przepisów. Dla większości osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej opanowanie księgowości może być sporym problemem. Przedsiębiorcy zmagają się z takimi kwestiami jak podatek dochodowy, VAT czy ubezpieczenia społeczne (odsetki od zaległości ZUS), które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach

obliczenia podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Zdając sobie sprawę z możliwych konsekwencji zaniedbywania obowiązków, rozważają korzystanie z usług zewnętrznej firmy, np. biura rachunkowego, w którym zasługująca na zaufanie kadra zajmie się wszelkimi formalnościami, przeprowadzając ich przez kręte ścieżki przepisów. Kadra, która ustali jaką formę opodatkowania wybrać, aby była najkorzystniejsza. Wtedy, dla osób zajmujących się handlem z krajami należącymi do Unii, zagadnienie typu: w jaki sposób rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przestanie być problemem. A forma opodatkowania to ważna kwestia, albowiem ma wpływ na wysokość przyszłego podatku, który jesteśmy zobowiązani odprowadzić do Urzędu Skarbowego, jak również na rodzaj i zakres prowadzonych ewidencji księgowych.

Jeżeli nie mamy pewności, która opcja jest dla nas przeznaczona – księgowa na etacie, czy zlecenie usługi biurom rachunkowym musimy wziąć pod uwagę profil prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, dokumentację, liczbę osób zatrudnionych a także środki pieniężne, którymi dysponujemy. Bez względu jednak na to, z której z usług skorzystamy, współpraca z kompetentną osobą pozwoli nam całkowicie skupić się na realizacji podstawowych celów przedsiębiorstwa.