Czym zajmuje się tak zwana International Standard Organization?

International Standard Organization jest to określenie Internacjonalnej Organizacji Normalizacyjnej; stowarzyszenia, jakie w swym gronie skupia przedstawicieli tak zwanych narodowych komitetów normalizacyjnych. Jest to organizacja pozarządowa oraz dobrowolna.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com
ISO trudni się standaryzacją rozmaitych sfer życia. Trudno w dzisiejszym świecie o stosowanie różnorodnych standardów, różnorodnych podejść technologicznych w różnych częściach globu. Ograniczałoby to wymianę handlową i współpracę międzynarodową – a właściwie by ją całkowicie hamowało. Po II wojnie światowej zdecydowano prowadzić prace, jakie polegać miały na tym, aby ujednolicać rozmaite podejścia: techniczne, komercyjne czy organizacyjne. Tak na przykład trudno sobie obecnie wyobrazić, żebyś nabytej śrubki jaka była wyprodukowana w Niemczech – nie zdołał wkręcić do swojego bicykla, jaki masz w piwnicy. Albo żebyś lodówki nabytej w hipermarkecie, a jaka została wyprodukowana we Francji, nie zdołał podłączyć do gniazdka w swojej kuchni – jako że nie pasuje do niego wtyczka.
Ażeby wszystko to było możliwe, to dobrowolne zrzeszenie opracowuje normy, jakie mogą być przyjmowane przez różne strony. Te prace standaryzacyjne ISO są faktycznie nadzwyczaj pożyteczne oraz ułatwiają na co dzień nasz żywot. To dzięki ISO wiemy, że ten sam numer wibracja imienia bucika o wymiarze 28 będzie takiego samego rozmiaru w naszej ojczyźnie, we Francji czy Argentynie. Świetnie to upraszcza podróże, handel, kontakty. ISO trudni się rozmaitego rodzaju sferami życia – nie tylko kwestiami jakości.

Trudni się różnymi dziedzinami działalności człowieczej i technicznej – zacząwszy od przemysłu ciężkiego przez tekstylny zaś na znormalizowaniu numeracji bucików a także kołnierzyków koszul, jakie nabywasz w sklepie, dopełniając.