Budżet domowy – co to jest i czemu należy go zaplanować?

Budżet domowy to porównanie dochodów oraz wydatków, najczęściej dotyczące każdego miesiąca. Metodyczna kontrola budżetu pozwoli Ci oszacować kondycję finansową Twojej rodziny oraz umożliwi zarządzanie pieniążkami.

coaching

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape
Źródło: http://www.flickr.com
Budżet możemy prowadzić w zeszycie, możesz również przyszykować prostą tabelę w Excelu. Forma nie będzie mieć znaczenia. Tworzenie budżetu domowego rozpoczynamy od dokładnego rozpisania wszystkich stałych dochodów a także kosztów. Podstawą planowania budżetu będzie uświadomienie sobie konstrukcji kosztów i rozdzielenie ich na dwie grupy – koszty konieczne, takie jak kredyty, czynsz, żywność (ale nie wszelka) oraz te ponadplanowe, takie jak rozrywka, używki, poniektóre kreacje albo jedzenie. Dokonując takiego podziału, można ocenić swą sytuację finansową oraz zaplanować kolejne działania.
Planowanie budżetu domowego to planowanie również większych kosztów, takich jak wczasy, upominki świąteczne albo urodzinowe. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotujesz się na te sumpty, przykładowo odkładając co miesiąc drobne kwoty, nie będziesz musiał korzystać z kosztownych gotówkowych pożyczek.

Zrób krok naprzód i sprawdź co ma proponowana witryna – odnalezione tam dane pochłoną Cię całkowicie, ponieważ są zajmujące.

Jeżeli jednak znajdziesz się w kryzysowej sytuacji, podratować może Cię pożyczka pozabankowa Freezl, jaka nie będzie ogromnie kosztowna.

Poniektórych wydatków zaplanować się nie da, ale warto odłożyć pieniądze na czarną godzinę i stworzyć fundusz awaryjny, jaki uratuje nas, gdy nadejdą pieniężne czarne chmury. Przeczytałeś, pomyślałeś, teraz do dzieła! Lektura tego tekstu nic nie przyniesie, o ile nie zaczniesz działać.