W jaki sposób najszybciej wypełnić deklarację PIT

Dla wielu ludzi wypełnianie PIT-u to przysłowiowa droga przez mękę. Nawet, jeśli co roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć trudności tego samego typu – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednak tak negatywnie nastawieni, przecież każdego roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Ponadto, w Internecie odnajdziemy wiele programów, które ułatwiają wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtującą nas kwestię. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej powszechnych PIT-ach.

Akcja Pit 2014 czas rozpocząć! Na rozgrzewkę najbardziej powszechne deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród 21 milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Mimo, że wypełniamy tego typu deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tą samą wątpliwością – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących tradycyjnie, czyli na etacie, lecz też ludzie pracujący na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz także osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – szybkie rozliczenie PIT-u 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Odbywa się to bez pośrednictwa płatnika, co znaczy, iż tacy podatnicy sami będą zmuszeni obliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

Formularz PIT-36 powinniśmy wybrać, jeśli: prowadziliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, ale też w sytuacji, gdy: Uzyskane zostały przychody z tytułu najmu lub dzierżawy oraz każdą inną umowę o zbliżonym charakterze. Są także inne przypadki, kiedy należy skorzystać z PIT-u 36, między innymi: zarabiając za granicą (w przypadku, gdy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), czy sprzedając nieruchomość, jaka została zbudowana lub nabyta w okresie 2007-2008.

księgowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy musimy rozliczyć się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, ponieważ już do 31 stycznia 2013 roku.

W tym artykule znajdziesz zajmujące informacje, ale odszukaj także (http://www.workservice.pl/praca/logistyk/wroclaw/) inne artykuły na ten temat. Z pewnością będą interesujące.

Dla kogo jest przeznaczony PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla mających dochody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje wydają się bardzo istotne, ale i podstawowe. Co roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz wspomóc innych – oddając 1% na organizacje pożytku publicznego. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz kalkulator wynagrodzeń poradnik przedsiębiorcy) pomoże Państwu po raz kolejny szczęśliwe i spokojnie wypełnić deklarację podatkową.