5 porad, w jaki sposób zapobiegać zatrucia tlenkiem węgla

Jest bezwonny, bezbarwny i toksyczny, pojawia się cicho i bez zaalarmowania może zabić. Tlenek węgla, czyli czad, to potężne zagrożenie w każdym budynku. Warto poznać, jak powstaje, jakie powoduje objawy i jak trzeba postępować, kiedy odnajdziemy osobę zatrutą tlenkiem węgla.

Jak powiedzieliśmy na początku czad jest bezbarwny, nie ma zapachu, tak więc nazywamy jest przez strażaków „cichym zabójcą”. Pojawia się raptem i może pozbawić nas życia, ale na szczęście można z nim podjąć walkę. Dostaje się przed układ oddechowy, aby w kolejnym etapie przemierzyć szybką drogę do krwi. Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny? Wszystko to przez jego łatwość wiązania się z hemoglobiną zawartą we krwi. Jest 250 do 300 razy lepsza niż w przypadku tlenu, co powoduje, że prawidłowe dystrybuowanie tlenu jest zdecydowanie zmniejszone. Stąd brak tlenu w narządach i przeważnie śmierć.


Skąd bierze się tlenek węgla? najczęstsze miejsca, z którym może się wywodzić to: przewód kominowy, który jest źle, spaliny z garażu, jeśli nie zagwarantujemy odpowiedniego odpływu spalin. przewiewu (lub|albo słaba|niewystarczająca wentylacja) w mieszkaniu, w którym znajdują się, jak kominek, piec czy podgrzewacz wody.

przejawy zatrucia tlenkiem węgla, to: ogólne znużenie, bóle głowy, senność, duszność, problemy z oddychaniem. Jeśli znajdziesz taką osobę musisz jak najprędzej zareagować. Przede wszystkim: otwórz wszystkie okna i drzwi, wynieś osobę poszkodowaną na świeże powietrze, korzystnie jest też trochę poluzować ubranie (lecz nie rozbierać osoby zatrutej, bo ulegnie przemarznięciu).

Czy podnoszony wątek wpadł Ci w oko? Jeśli tak, to pójdź dalej (https://www.capira.pl/wpccategories/poligrafia/) i przeczytaj informacje, w które bogaty jest odmienny serwis.

Jeśli ratowana osoba nie wykazuje oznak życia musisz zacząć wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca. I pamiętaj, zawsze wezwij odpowiednie służby: pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Gaśnica

Autor: Pratheesh Prakash
Źródło: http://www.flickr.com

I bardzo istotna informacja na koniec. Ogólnie, ochronę przeciwpożarową, do której zalicza się też walka z tlenkiem węgla określają odpowiednie przepisy, które przekazywane są poprzez ppoż Warszawa (obszerne opracowanie na Dla wszystkich chętnych, przedsiębiorców, dla osób, które mają swoje działalności gospodarcze i chcą przypilnować wszystkich czynności przeciwpożarowych, organizowane są szkolenia ppoż warszawa. W wielu miastach, nie tylko w tych dużych z Warszawą na czele.

Warto zapoznać się z ofertą tego typu szkoleń i generalnie poczytać trochę więcej o ochronie przeciwpożarowej. Na co dzień, albowiem nad tym się nie zastanawiamy, ale w każdej chwili możemy znaleźć się w opałach (dosłownie i w przenośni) i ostatnią wtedy dla nas szansą będzie odpowiednia reakcja, w zgodzie z najlepszymi praktykami ochrony przeciwpożarowej.