5 porad, w jaki sposób zapobiegać zatrucia tlenkiem węgla

Jest bezwonny, bezbarwny i toksyczny, pojawia się cicho i bez zaalarmowania może zabić. Tlenek węgla, czyli czad, to potężne zagrożenie w każdym budynku. Warto poznać, jak powstaje, jakie powoduje objawy i jak trzeba postępować, kiedy odnajdziemy osobę zatrutą tlenkiem węgla.

Jak powiedzieliśmy na początku czad jest bezbarwny, nie ma zapachu, tak więc nazywamy jest przez strażaków „cichym zabójcą”. Pojawia się raptem i może pozbawić nas życia, ale na szczęście można z nim podjąć walkę. Dostaje się przed układ oddechowy, aby w kolejnym etapie przemierzyć szybką drogę do krwi. Dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny? Wszystko to przez jego łatwość wiązania się z hemoglobiną zawartą we krwi. Jest 250 do 300 razy lepsza niż w przypadku tlenu, co powoduje, że prawidłowe dystrybuowanie tlenu jest zdecydowanie zmniejszone. Stąd brak tlenu w narządach i przeważnie śmierć.


Skąd bierze się tlenek węgla? najczęstsze miejsca, z którym może się wywodzić to: przewód kominowy, który jest źle, spaliny z garażu, jeśli nie zagwarantujemy odpowiedniego odpływu spalin. przewiewu (lub|albo słaba|niewystarczająca wentylacja) w mieszkaniu, w którym znajdują się, jak kominek, piec czy podgrzewacz wody.

przejawy zatrucia tlenkiem węgla, to: ogólne znużenie, bóle głowy, senność, duszność, problemy z oddychaniem. Jeśli znajdziesz taką osobę musisz jak najprędzej zareagować. Przede wszystkim: otwórz wszystkie okna i drzwi, wynieś osobę poszkodowaną na świeże powietrze, korzystnie jest też trochę poluzować ubranie (lecz nie rozbierać osoby zatrutej, bo ulegnie przemarznięciu). Jeśli ratowana osoba nie wykazuje oznak życia musisz zacząć wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Jeśli wczytujesz się w prezentowany artykuł to znaczy, że temat Cię niezwykle zaciekawił – kliknij odnośnik do strony umowa zlecenie składki, a znajdziesz równie wartościowe informacje.

I pamiętaj, zawsze wezwij odpowiednie służby: pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Gaśnica

Autor: Pratheesh Prakash
Źródło: http://www.flickr.com

I bardzo istotna informacja na koniec. Ogólnie, ochronę przeciwpożarową, do której zalicza się też walka z tlenkiem węgla określają odpowiednie przepisy, które przekazywane są poprzez ppoż Warszawa (obszerne opracowanie na Dla wszystkich chętnych, przedsiębiorców, dla osób, które mają swoje działalności gospodarcze i chcą przypilnować wszystkich czynności przeciwpożarowych, organizowane są szkolenia ppoż warszawa. W wielu miastach, nie tylko w tych dużych z Warszawą na czele.

Warto zapoznać się z ofertą tego typu szkoleń i generalnie poczytać trochę więcej o ochronie przeciwpożarowej. Na co dzień, albowiem nad tym się nie zastanawiamy, ale w każdej chwili możemy znaleźć się w opałach (dosłownie i w przenośni) i ostatnią wtedy dla nas szansą będzie odpowiednia reakcja, w zgodzie z najlepszymi praktykami ochrony przeciwpożarowej.