Renta do końca życia – w jakim przypadku jest to właściwe rozwiązanie?

W ostatnich latach znacznie większą popularnością cieszą się kredyty, które wielu ludzi określa jako odwrócona hipoteka. Czym zarówno naprawdę jest ten sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla których ludzi jest on przeznaczony a jak korzystniej unikać takiego obrotu sprawy? Dlaczego nie ciągle należy korzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, jak potrafi mieć to dla nas poważne konsekwencje?

Odwrócona hipoteka polega na takim, że bank albo inna instytucja finansowa przejmuje na własność kredyty (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania) należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości otrzymuje pieniądze dożywotnio – będzie to zarówno zwana dożywotnia renta.

Chociaż będzie to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, który zwłaszcza seniorom będzie bardzo potrzebny, to częstokroć takie rozwiązanie jest niezwykle nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla których przeznaczona będzie taka propozycja, nie są zwykle świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Choć w wyniku sfinalizowania takiego typu transakcji senior otrzymuje pieniądze, to jednak będzie to zazwyczaj znikoma część pieniędzy, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego też dużo osób czuje się zupełnie oszukanych przez przedsiębiorstwa prowadzące takiego rodzaju działalność gospodarczą. Niestety, niezwykle ciężko będzie ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy są albowiem z reguły dość ufni i będzie to zdecydowanie wielkie źródło kłopotów.
renta dożywotnia

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Czy są przypadki, w których takie rozwiązanie ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasem może okazać się rzeczywiście najlepszym wyjściem.

W wypadku, gdy senior będzie samotny i nie ma żadnych krewnych, jakim mógłby przekazać nieruchomość, takie wyjście z przypadku rzeczywiście ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki może on albowiem pozwolić sobie na życie na naprawdę dobrym poziomie i zapewnić wszystkie dobra, na które nie stać zwykle ludzi starszych.