Co to jest faktoring i do kogo jest kierowana taka usługa?

Wiele firm, jakie zajmują się np. handlem różnorodnych towarów, musi czekać na opłacenie swoich rachunków przez okres nawet paru miesięcy. Jest to zgodne z prawem, jednak nie ułatwia to działania firmy, ponieważ posiada zły wpływ na płynność finansową danej firmy.

Na szczęście istnieje pewne wyjście, jakie pozwala przedsiębiorcy, jaki wystawił fakturę ze znacznym terminem jej zapłaty na praktycznie natychmiastowe uzyskanie funduszy. Jest to wykonalne dzięki takiej usługi jaką jest faktoring. Istnieją w niej 3 strony. Firma, która wystawia fakturę to faktorant. Przenosi ona uprawnienia do konkretnego zobowiązania na faktora, czyli firmę, jaka wypłaca faktorantowi równowartość danej faktury pomniejszoną o prowizję faktora.

Czy Twoim zdaniem omawiany wątek jest niesamowicie ciekawy? Jeśli tak sądzisz, to wejdź na pełen opis (http://wojtaszak.komornik.pl/) – tam odnajdziesz nie mniej intrygujące informacje.

Trzecią stroną transakcji faktoringu jest dłużnik, jaki nadal powinien opłacić fakturę, lecz już nie tak jak to początkowo było – faktorantowi, ale faktorowi.

panorama - pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Warto jednak wspomnieć, że przedmiotem factoringu nie muszą być wyłącznie pieniądze. Mogłyby nim okazać się także usługi pomocnicze, zwane działaniami dodatkowymi o charakterze usługowym, m.in. doradztwo czy też czynności administratorskie, przykładowo inkaso zobowiązań. Usługa faktoringu jest zwrócona do:

– zakładów chcących zabezpieczyć się przed problemami finansowymi swych klientów,
– spółek szukających opcjonalnych źródeł finansowania bieżącej działalności,

– spółek poszukujących sposobu na zdyscyplinowanie swoich partnerów biznesowych do terminowego regulowania obciążeń,
– jednostek przemysłowych poszukujących elastycznych oraz kompleksowych usług finansowych,
– spółek wykorzystujących odroczone terminy płatności (kredyt kupiecki).