Jak korzystniej pracować? Czy mieć coś własnego a być zadowolonym z etatu? Jedna, jak i druga możliwość jest ciekawa, ale ma też minusy

Każdy kto jest znudzony swoją obecną pracą myśli sobie: a może tak założyć własną firmę? Idea ta zdaje się o tyle kusząca, że przecież swój biznes to brak szefostwa i samodzielne decyzje. Oczywiście, niesie to za sobą ryzyko, że może się nie udać, lecz jest jednocześnie dość zachęcające. To również zależy jakimi jesteśmy osobami.

Być może lubimy nowe wyzwania, preferujemy być jednocześnie kowalami własnego losu, w takim wypadku własna firma jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednakże, jak się boimy i wolimy pracować u kogoś na zwykłą umowę warto przemyśleć czy pragniemy podjąć takie wyzwanie.

Te dwa obszary, działalność gospodarcza i umowa (zobacz kto wystawia notę korygującą) o pracę są ze sobą bardzo związane. W takim sensie, że jak jesteśmy zatrudnieni u kogoś to posiadamy określoną umowę (wiadomo, jeśli mamy, bo różne z tym bywa) i zapewnienie, że w przypadku choroby czy zwolnienia przysługują nam określone prawa. Gdy przechodzimy na swoje to ewentualnie zatrudniamy kogoś na taką lub inną umowę. Będąc zatrudnionym u kogoś posiadamy także inne profity, jak urlop wychowawczy zus, czyli pewność, że podczas wychowywania dziecka posiadamy pewny dochód, a na dodatek w tym czasie nikt nas nie może zwolnić.

Czy chcesz znaleźć pokrewny materiał? Jeżeli tak, to śmiało kliknij ten odsyłacz i zerknij na stronę, która niewątpliwe również przypadnie Ci do gustu!

stanowisko w biurze

Autor: Dushan Hanuska
Źródło: http://www.flickr.com

Dla wielu osób, które preferują mieć coś własnego bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie spółka cywilna. Rejestracja spółki cywilnej jest mało skomplikowana, a ponadto wśród spółek osobowych cieszy się ona najbardziej znaczną popularnością. Jeśli planujemy taką trzeba zawrzeć umowę spółki i dokonać właściwych zgłoszeń w urzędach. Co więcej, wspólnicy spółki muszą posiadać wpis w CEIDG. Czemu? Działa tu prawo cywilne, jakie mówi, iż wspólnicy są podmiotami prawa, a spółka jest jedynie łączącą ich umową. I to dlatego uczestnikom spółki, a nie właśnie jej, przynależy status przedsiębiorcy. To może być interesujące rozwiązanie dla osób, które mają podobny sposób myślenia i w planach mają kooperację. Każdy zresztą powinien sam przemyśleć, co z tym zrobić.

Czy właściwie najlepsza jest zwykła praca u kogoś, gdzie mamy umowę, ale także małą autonomię czy może powinniśmy zaryzykować – założyć firmę, zarejestrować spółkę i być na swoim? Każde z tych pomysłów ma swoje pozytywy i negatywy, wszystko zależy od naszego charakteru. To w jaki sposób podchodzimy do tego typu spraw.
Czytaj też