Zawód „sprzątacz”/”sprzątaczka” – czyli, zawód nie wyłącznie przeznaczony dla kobiet!

Usłyszawszy słowo „sprzątaczka”, każdy od pierwszej chwili widzi naprzeciw oczu panią zamiatającą rano chodniki albo taką, która sprząta powierzchnie biurowe itp. Jednakże kiedy słyszymy odmianę tego słowa: „sprzątacz”, pierwsze co myślimy to dokładnie to, że to jakiś błąd w samej pisowni lub przejęzyczenie.

Myśli tak wbrew pozorom dosyć sporo ludzi, tymczasem samych sprzątaczy (a więc mężczyzn sprzątających), nie istnieje wcale aż tak mało, lecz zwykle sprzątają oni inne powierzchnie aniżeli dziewczyny.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Jak to już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się nam z różnymi biurami, chodnikami przed naszym blokiem, szkołami, szpitalami i dużo więcej. Co jednakże robią ich odpowiednicy, czyli sprzątacze? A więc w tym konkretnym zawodzie, tak jak jest w bardzo wielu innych, faceci – mimo równości płci – są kierowani zazwyczaj do cięższych robót, niż kobiety.

Przedstawiana tutaj kwestia jest według Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to wejdź dalej (https://psmtechnik.pl/), który proponuje zbliżone zagadnienia.

Mówiąc „cięższych” nie mówimy jednak na temat stanu typu fizycznego, albowiem kobiety sprzątają dokładnie tak samo, jeśli nie nawet i ciężej niż mężczyźni, właśnie z powodu faktu, iż są w większości słabsze fizycznie. Wykonują one dosłownie te same zadania co ich płeć przeciwna, choć sprzątacze – dokładnie z powodu większej masy – bywają zazwyczaj proszeni o wykonanie zadań bardziej siłowych, takiego rodzaju jak choćby odśnieżanie (choć niektóre panie także wykują to zadanie), czy też usuwanie z nawierzchni chodników lodu.

Omijając jednak kwestie związane siłą, mężczyźni maja możliwość wykonywać tą samą robotę co dziewczyny – jest ich jednakże o wiele mniej, co także pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym konkretnym stanowisku. Jest to zwykle spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają bardziej „męskie” zadanie, którym to zazwyczaj jest Wybór roboty na budowach.