W jaki sposób przebiega aktualnie proces otwierania własnej firmy?

Jeszcze np. piętnaście lat temu założenie własnej spółki wymagało znacznie większej ilości formalności niż obecnie. Dzisiaj dużą liczbę rzeczy można by załatwiać przez internet, ale nie oznacza to, że nie wymaga to wiedzy pewnych procedur.

bankowość i finanse

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Nowy przedsiębiorca powinien przeprowadzić kilka czynności i wypełnić parę dokumentów. Ponadto powinien to wykonać w odpowiedniej kolejności.
Gotówka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym krokiem przy takiej czynności jak zakładanie firmy jest wejście pod internetowy adres url: Trzeba uzupełnić tam formularze CEIDG. Przy tej okazji należałoby skorzystać z nowoczesnej postaci podpisywania się poprzez tak zwany podpis zaufany.

Czy publikowany artykuł jest według Ciebie interesujący? Jeśli tak uważasz, to wejdź też na oryginalny materiał (http://certo.waw.pl/), który posiada nie mniej istotne informacje.

Tu warto dodać, że wspomniany wpis do CEIDG jest jednocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON, wydanie albo określenie numeru NIP i wybór postaci opodatkowania. Jest także zgłoszeniem płatnika opłat związanych z ubezpieczeniem dla ZUS (płatnika, zatem osoby opłacającej swoją składkę, oraz składki swoich pracowników). Jeżeli otwierając firmę nie posiadasz do tej pory numeru REGON i/lub NIP, to po jego otrzymaniu nie masz obowiązku aktualizować informacji w systemie CEIDG, ponieważ pojawiają się one tam chwilę po ich definiowaniu.

We wniosku należy wskazać rodzaj realizowanej działalności. Dlatego też stworzona była polska Klasyfikacja Działalności, jaka zawiera wykaz czynności, które może robić przedsiębiorca. Do formularza CEIDG wpisuje się wyłącznie numery konkretnych czynności. Nie istnieje żaden pułap ilości podawanych numerów PKD, czyli Twoja firma może zajmować się absolutnie wszystkim. Powinnaś jednak określić to w opisywanym formularzu. Następnym etapem jest ZUS.sprawdź stronę adwokat od spraw rodzinnych warszawaBiznesmen ma tam podwójną osobowość. Występuje on jednocześnie jako tzw. płatnik, czyli osoba opłacająca składki (za siebie oraz swoich członków personelu) i jako osoba ubezpieczona (jakby na równi ze swoimi pracownikami).

Kolejnym krokiem jest US, lecz w napisanym uprzednio wniosku CEIDG poinformowałeś już Urząd Skarbowy o wybieranej postaci opodatkowania oraz rodzaju kierowanej dokumentacji księgowej – to jest już zrobione. Powinnaś jeszcze zdecydować, czy chcesz być czynnym płatnikiem VAT.