Jaka jest wysokość opłaty na ubezpieczenie emerytalne członka personelu?

Po przepracowanych wielu latach, każdy chce pójść na upragnioną emeryturę. Będzie mógł wtedy rozpocząć wyjeżdżać, czy poświęcać czas jakiemuś swojemu hobby. Może to być np. wędkarstwo czy też gra na korcie.

Drukarnie cyfrowe

Źródło: cats-solutions.co.uk
W czasie pracy wcale nie miał na to czasu, a na wymarzonej emeryturze nareszcie będzie go miał wystarczająco dużo.
składkiemerytalne

Autor: Doug Belshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Co miesiąc wszyscy koniecznie możemy oszczędzić na emeryturę. Czy chcemy, czy nie, z naszej wypłaty brutto potrąca się na ten cel 19,52%. Okazuje się to 1/5 dowolnej wypłaty. Zarabiając średnią krajową odkładamy na emeryturę ok. 730zł na miesiąc. Te pieniądze nie będą należeć jednak do nas. Nie mamy do nich dostępu. Praktycznie całkowicie zasilają budżet kraju i finansują aktualne emerytury. Składkiemerytalne to tylko jedna część pakietu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, jakie płacimy w każdym miesiącu. Całość obciążeń może wynosić ok. 33-36% naszej wypłaty.

Pragniesz czytać dalej zajmującą lekturę? Zatem nic nie powinno Ci przeszkodzić – kontynuuj ubezpieczenie agencji pracy na kolejnej witrynie.

Składka emerytalna jest dzielona na 3 nierówne elementy. Największa z nich stanowczo trafia na nasze konto w ZUS. Dużo niższa zasila nasz rachunek w OFE, a pozostałość dociera do tak zwanego Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Na należące do nas konto w ZUS trafia 16-22% naszych zarobków brutto. Są one zarejestrowane na osobnych kontach. Jest to nic odmiennego jak typowy zapis księgowy. Nasze aktualne składkiemerytalne nie są oszczędzane czy też inwestowane, ale stale przekazywane na sfinansowanie świadczeń pobieranych przez dzisiejszych emerytów. Na nasze osobiste konto w wybranym otwartym funduszu emerytalnym trafia 23% naszej pensji brutto. Do swoich pieniędzy z OFE także nie posiadamy dostępu aż do uzyskania wieku emerytalnego.

Różnica jednak opiera się na tym, że są one faktycznie lokowane w różnego rodzaju inwestycje na rynku kapitałowym. Nie opłacają wprost bieżących emerytur. Rzeczywiście docierają do obiegu i pomnażają nasze składki.