Niektórzy będą mieć większy niż inni kłopot ze znalezieniem pracy, bo na ich wyuczony fach nie ma w tej chwili popytu. Bywają także takie profesje, jakich przedstawiciele zostaną wchłonięci poprzez rynek pracy nieomalże „w każdej liczbie”.

Źródło: http://www.flickr.com
Sprawdzamy w urzędach pracy, kto może liczyć na propozycję zaangażowania, zaś komu trudno będzie znaleźć tam cokolwiek dla siebie.
Nadwyżkowy zawód to taki, na jaki występuje na rynku pracy mniejsze zapotrzebowanie niż wynosi liczba osób, które wypatrują w nim zatrudnienia.
Jeżeli masz chęć zgłębić informacje na opisywany wątek, to odsyłam do linka gdzie znajdziesz mnóstwo interesujących informacji, które szczegółowo omawiają zagadnienie.
W przeszłym roku najwięcej, bo aż dla 142 tys. osób, które deklarowały, że mają umiejętności sprzedawcy, nie było propozycji pracy. Drugim w kolejności nadwyżkowym zawodem był ślusarz, a trzecim ekonomista. Pracy bezskutecznie szukało też wielu kamieniarzy, techników mechaników, krawców oraz kucharzy.

Źródło: http://www.flickr.com
Poprzez zawód deficytowy rozumiemy taki, na jaki występuje większe zapotrzebowanie aniżeli wynosi liczba ludzi poszukująca zatrudnienia w tym fachu. Na rynku pracy najbardziej poszukiwani byli w przeszłym roku robotnicy gospodarczy, pracownicy biurowi jak też telemarketerzy. Jest również mnóstwo ofert pracy na produkcji, częstokroć poszukiwany jest kierownik zmiany. Na miejscowych rynkach pracy od długiego okresu utrzymuje się przewaga zawodów tzw. „nadwyżkowych” ponad „deficytowymi”.
Przytomność tego, na jakie fachy jest teraz zapotrzebowanie, jest zatem niezwykle ważna. Informacja o tym, w jakim kierunku się rozwijać lub przekwalifikować, może uprościć szukanie zatrudnienia albo znalezienie dla siebie tak zwanej niszy.