Prowadzenie działalności gospodarczej prócz dochodów wiąże się czasem ze problemami. Tymczasem według obowiązującego prawa istnieją najróżniejsze rozwiązania na ściąganie długów od zalegających klientów.
Kiedy na przykład prowadzisz sieć usługową i masz zawartą umowę z kontrahentem, dla którego prowadzisz usługi, powiedzmy kurierskie i raptem, ten klient od dwóch miesięcy nie płaci faktur.

Stajesz się więc wtedy posiadaczem wierzytelności. A należność, to prawo do odebrania zaległych pieniędzy.
Niestety często proces odzyskiwania zaległych pieniędzy jest długi i ciężki, ale należy wiedzieć, iż prawo oferuje kredytodawcy niemały zakres metod upominania się o swoje wierzytelności.
wierzytelności

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Na początku powinieneś starać się zamknąć sytuację polubownie, namawiając dłużnika, do dobrowolnej zapłaty zaległych należności. Kiedy nie uzyskasz efektów, masz prawo do wezwania komornika i dochodzenia sądowo-egzekucyjnego.
Gdy jednak konkretna firma nie płaci ci należności przez długi czas, a twoje zabiegi nie dają rezultatów, możesz wyprzedać swoje wierzytelności trzeciej i profesjonalnej firmie odzyskującej należności, która posiada olbrzymie doświadczenie i wykwalifikowane metody na odzyskiwanie należności od dłużnika. Związane jest to z opłatami, więc warto wcześniej zastanowić się, czy to będzie dla ciebie opłacalne.

Zazwyczaj zlecenie windykacji profesjonalnej firmie okazuje się najlepszym rozwiązaniem i reansumując, wcale nie tak drogim, bo działając samodzielnie ponosisz niekiedy większe koszty.