Możesz rzecz jasna samemu prowadzić księgowość swojej firmy. W troszeczkę większych podmiotach częstokroć sensowne jest zaangażowanie księgowej .
Jednak prowadzenie rachunkowości przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma kilka co najmniej atutów.

Księgowy – pracobiorca zawsze może się nam pochorować.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej na ten wątek? To świetnie, ponieważ pod tym hiperłączem odnajdziesz ciekawe informacje, które Cię zaabsorbują.

Może też odejść zostawiając nas z „zabałaganioną” księgowością.

Biuro rachunkowe natomiast (pomijając te malutkie) nie ma raczej podobnych przestojów jak też (w teorii) zawsze w dni robocze musi przyjąć nas. Tematy pracownicze, urlopy oraz choroby księgowego nas wtenczas nie obchodzą, jako że posiadamy umowę z firmą, w jakiej zawsze powinna się znaleźć osoba kompetentna świadcząca nam usługi księgowe.
Reklama

Autor: Kyuyoung Do
Źródło: http://www.flickr.com
prezent

Autor: AFGE
Źródło: http://www.flickr.com
Praktyka dowodzi, iż na ogół taniej jest nawiązać umowę z biurem księgowym aniżeli zatrudnić na umowę o pracę księgowego. Prócz zwyczajnych kosztów pracowniczych odpadną nam również np. koszty literatury podatkowo-finansowej, instruktaży itp.. Rzecz jasna trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że zatrudnienie księgowej w przedsiębiorstwie wiąże się też z niezbędnością wyekwipowania tego stanowiska pracy w rynsztunek komputerowy jak też oprogramowanie. Dla profesjonalnej księgowej OCR faktury nie są żadną enigmą. Oprócz prowadzenia księgowości wymagamy czasem innych usług z zakresu księgowości, bądź podatków.

W takich spółkach co jakiś czas trzeba znaleźć biegłego inspektora do zbadania protokołu finansowego, czasem trzeba uzyskać prawną opinię, interpretację podatkową, czy też zmierzyć się z kontrolą podatkową, czy też skarbową.