Programy motywacyjne jako nagradzanie najlepszych pracujących

Współcześnie pracodawcy coraz częściej pojmują dobrodziejstwa płynące z należytego motywowania pracowników. Taka forma premii wzmaga zaangażowanie pracowników i umacnia stosunki z firmą, co bezpośrednio przekłada się na zyski firmy.

w biurze rachunkowym

Autor: Grupy .NET i IT
Źródło: http://www.flickr.com
Dla wielu pracodawców programy motywacyjne mają na celu zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie.

Jednak każdego człowieka do funkcjonowania motywują inne nagrody. Jedni cenią ideały rodzinne, drudzy dobrą zabawę, a jeszcze inni wrażenie bezpieczeństwa. Dlatego programy motywacyjne muszą być dostosowane indywidualnie do potrzeb każdego członka kolektywu. Każdy program motywacyjny winien być dobrany do metod i oczekiwań firmy.
Zwykle spotykanymi składnikami sprzyjającymi motywowaniu są telefony komórkowe, laptopy, czy samochody które służą pracującym także do użytku prywatnego. Inną formą motywacji jest kolejne ubezpieczenie medyczne osobiste, lub rodzinne, a także sponsorowane przez firmę ubezpieczenie na życie. Może to być również atrakcyjna eskapada, weekend w spa, karnet do kina, czy też wycieczka integracyjna. Dla różnych grup pracowników należy adresować dostosowane programy motywacyjne, jakie podnoszą ich motywację do aktywności, a to przyczynia się do maksymalizacji dochodów. Pakiety motywacyjne dla pracujących mogą być różne ze względu na funkcję i jego miejsce w budowie przedsiębiorstwa.

Nawet bardzo wyszukany system motywacyjny nie okaże się skuteczny wtedy, gdy zatrudniony będzie miał poczucie, że jest opłacany o wiele gorzej, niż jego odpowiednicy w innych jednostkach.