Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing – co lepiej wiedzieć o tej metodzie

Leasing to preferowana forma finansowania działalności firmy. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się najprężniej.
Jasno sprawę ujmując, leasing to rodzaj umowy pomiędzy stroną udostępniajacą towar (tak zwany leasingodawca) i stroną która otrzymuje świadczenie (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Moda leasingu wynika z faktu, że stanowi dobrą alternatywę dla kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań tych metod finansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Nie da się jednolicie określić sytuacji, w których to kredyt jest bardziej korzystnym wyjściem niż leasing i vice versa. Specjalistyczne analizy są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu pozyskania pożądanych wskaźników w wynikach finansowych. Leasing preferowany jest zwłaszcza małym i dopiero wchodzącym na rynek przedsiębiorstwom. Początkujący inwestorzy mogą liczyć na dużą przychylność leasingodawców aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców.

Jeśli znalezione przez Ciebie w tym miejscu materiały są niewystarczające, to ta wskazówka z serwisu być może będzie godna Twojego zainteresowania.

Przedmiotami umów leasingowych bywają najczęściej środki trwałe: linie produkcyjne, auta, sprzęt biurowy, naczepy.

Jest kilka form leasingu, do najpopularniejszych należą leasing kapITałowy (także finansowy) i operacyjny. Pierwszy można zawrzeć na okres nieograniczony, rzeczywiście najczęściej ustalanym okresem jest 6 miesięcy do 5 lat. Finansowy leasing wybierany jest dla przedmiotów zwolnionych z podatku VAT.
Drugi jest leasing operacyjny – kusi ewentualnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat do spłacenia bezpośrednio do wpisania w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego. Jednocześnie felerem tej formy ratalnego najmu jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako części aktywów instytucji.

Powód jest prawny i jasny – tenże przedmiot ma w końcu właściciela i nie jest nim leasingobiorca.
Wybieramy leasing przede wszystkim dzięki temu że przy umowie jest mniejsza biurokracja (aniżeli przy kredytach), sama procedura akceptacji, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłat na inne firmy.