Wypełnianie pitów to niemiły obowiązek, jednak da się go załatwić bardzo szybko

Gdy nadchodzi czas złożenia zeznania podatkowego, sporo osób zastanawia się czy lepiej pozałatwiać tę formalność przez Net czy metodą tradycyjną, wypełniając papierowe dokumenty. Bez wątpienia uzupełnianie pitów na laptopie jest o znacznie prostsze, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, zanim za to się zabierzemy.
Warto wiedzieć, iż pit poprzez Net rozlicza mnóstwo osób i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości prawie wszyscy podatnicy będą to robić.

Jeśli zdecydujemy się na to, to mamy do wyboru parę możliwości. Najłatwiejszą będzie oczywiście skorzystanie z witryny Ministerstwa, gdzie działa specjalna Platforma do składania zeznań podatkowych. Nieważne czy musimy złożyć pit 36, pit 28 czy jakikolwiek inny – na stronie znajdziemy wszelkie potrzebne formularze, które powinniśmy uzupełnić oraz przesłać do właściwego Urzędu. Uzupełniając formularze w Necie bez wątpienia zrobimy mniejszą ilość pomyłek, a wiele miejsc będzie wypełnionych za nas przez program, który obliczy właściwe kwoty. Poza tym od paru lat działa też usługa wstępnego wypełniania formularzy przez Urząd Skarbowy . Jeżeli zarabiamy tylko w jednej firmie, to może zdarzyć się tak, że otrzymamy już wypełniony formularz pit 36 czy 37, który będziemy musieli jedynie zaakceptować oraz przesłać. Jest to niesłychanie komfortowe rozwiązanie.
rok

Autor: Dennis Adams
Źródło: http://www.flickr.com

Inną opcją będzie pobranie darmowego programu do wypełniania zeznań podatkowych. W Necie znajdziemy ich bardzo wiele, wystarczy tylko uruchomić przeglądarkę oraz wstukać właściwe słowa kluczowe. Dobrze będzie przejrzeć rozmaite rankingi, żeby sprawdzić, który z nich będzie najskuteczniejszy .

Czy zaintrygował Cię nasz tekst? Jeśli odpowiesz twierdząco, to idź dalej jak rozliczyć pit 37 i przeczytaj tam następne fascynujące wątki. Nie zwlekaj!

Jednakże problem z darmowym programem jest taki, iż przeważnie ma on wstukany na dobre numer KRS fundacji, która dostanie 1% naszego zobowiązania podatkowego. Jeśli zatem pragniemy np. przesłać fundusze Fundacji Słoneczko, która troszczy się o osoby niepełnosprawne, to sami będziemy musieli wpisać cyfry 0000186434. W tym przypadku dobrze będzie pomyśleć o zakupieniu programu do uzupełniania zeznań podatkowych lub [szukasz pracy] złożeniu ich w formie papierowej. Jeżeli chcemy, by ta decyzja należała do nas, to powinniśmy zapamiętać, by znaleźć program, który pozwoli nam wpisać numer KRS samodzielnie.

W przypadku więc, kiedy zdecydujemy, iż nasz jeden procent otrzyma Fundacja Słoneczko posiadająca numer 0000186434, to będziemy musieli samemu wpisać go we właściwej ramce.
Należy także pamiętać, aby załatwić wszelkie formalności związane z rozliczaniem zeznań podatkowych na czas, ponieważ nawet małe spóźnienie może nas narazić na nieprzyjemne konsekwencje i karę.