Czy warto uczyć dialektu państw bliźniaczych nam mentalnie?

Wszyscy uczą się języków obcych, ale to nie tyle moda, co często przymus. Większość z uczących się mówiła już po angielsku. Wielu zastanawia się, co dalej, jaki język wybrać jako następny. Z jednej strony kusi coś prostego, regionalnego, z drugiej przydałby się język egzotyczny, odległy kulturowo, który jednocześnie liczy się w światowym handlu, polityce, stosunkach międzynarodowych…

dziewczyna ucząca się języka angielskiego

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com

Od razu pojawia się na myśli język chiński. To dobry trop, należy jednak mierzyć siły na zamiary i powiedzieć sobie w twarz, że nie każdy (może i ja) nie dam radypoznać dobrze tego języka. Wynika to i może ze słabości językowej (jeden uczy się szybciej, drugi wolniej), lecz także z czasu, który możemy zagospodarować. Trzeba być świadomym, że nauka chińskiego to szkoła samodyscypliny. Nie można się uczyć raz na jakiś czas, musisz robić to każdego dnia, bo to co wkułeś zaraz Ci ucieknie. Najlepiej zacząć naukę języka chińskiego ze słowników i z podręczników, ich liczba na polskim rynku stale się zwiększa, ponieważ Chiny to coraz bardziej poważny, międzynarodowy gracz.

A co jeśli mamy świadomość, ze nie uda się nam, że żaden chiński (ucz się chińskiego) czy koreański, to nie dla nas, wcześniej język połamiemy i się naszymi możliwościami załamiemy niż coś się nauczymy. I co wtedy? Jeśli zawierzyć specomz rynku pracy, jeśli szukasz drugiego języka (a znasz już angielski) i nie chcesz zakuwać czegoś tak trudnego jak chiński, to wybierz język sąsiada. Najlepiej sąsiada Słowianina (język czeski dla każdego). Wybór jest znaczny, mamy przecież czeski, słowacki, chorwacki, bułgarski czy rosyjski. Warto spojrzeć na czeski.
Z tego zestawu warto zdecydować się na, któryś z następujących:

– czeski,- chorwacki,- bułgarski

Ale… uwaga na pułapki. Nauka języka czeskiego ze słowników nie jest zbyt efektywna, bo bardzo wiele wyrazów ma podobne brzmienie, lecz odmienne znaczenie.

Udało nam się przyciągnąć Twoją uwagę naszym ciekawym wpisem? Rewelacyjnie. Tym samym zachęcamy – kliknij w link wczasy nad morzem i przenieś się do kolejnej strony po szczegóły.

Podobnie nauka języka bułgarskiego ze słowników nie będzie efektywna, jeśli nie poznamy cyrylicy. Na początek więc alfabet. Za to ze słownika nauka języka chorwackiego jest idealna na początek, nie ma cyrylicy, a od razu możemy, dzięki swojskiemu brzmieniu, przyswoić duże ilości słów.